Ankara Boşanma Avukatı - En Hızlı Boşanma! | Mil Hukuk

Boşanma Avukatı Ankara

Boşanma Avukatı Ankara

Mil Hukuk: Ankara'da Uzman Boşanma Avukatlarıyla Hizmet Veren Güvenilir Hukuk Firması. Hakkınızı Korumak İçin Yanınızdayız!

Boşanma Avukatı Ankara

İçindekiler

Ankara Boşanma Avukatı- Avukat Bilgehan UTKU

Ankara boşanma avukatı boşanma ve nafaka hukuku kapsamında vatandaşların en çok merak ettiği hususların başında "en hızlı boşanma davası nasıl olur", "tek celsede boşanmak için ne yapmalı", "boşanmak istiyorum ne yapmam lazım" gelmektedir. (Boşanma Avukatı Bilgehan UTKU güncel bilgiler doğrultusunda faaliyet göstermekte olup Ankara barosuna kayıtlıdır)

Bu sorulardan önce güncel bilgiler ışığında konumuza gelecek olursak boşanma avukatı; boşanma davalarında uzmanlaşmış avukatı imgeleyen bir tabirdir. Aslında avukatlıkta daha doğru ifade ile avukatlık kanununda belirli bir alanda uzmanlaşılmasına ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır.

Boşanma avukatı ücretlerine ilişkin güncel avukatlık asgari ücret tarifesinin altına ücret alınamayacağı unutulmamakla birlikte üstünde bir ücret alınabilir ve tarafların bu konuda anlaşmaları şarttır. Bu yüzden boşanma avukatı ücretleri değişkenlik gösterir. Bu sebeple Türkiyenin en iyi boşanma avukatı olsanız dahi avukatlık asgari ücret tarifesinin altında ücret almanız mümkün olmayacaktır.

Boşanma davasında kusurlu davranışlar olduğu takdirde boşanma davası ile ilgili olarak aile hakimi tarafından boşanmaya karar verilecek ancak tarafların maddi tazminat ve manevi tazminat talepleri bakımından kusur oranına bakılacaktır. Unutmayın herkes tecrübeli avukat ister. 

Boşanma davaları kişinin geleceğini şekillendiren dava türleridir. Bu yüzden güncel bilgiler başta olmak üzere boşanma avukatı tavsiyesine ihtiyaç duyan kişiler hızlı boşanma avukatı ihtiyaçlarını da giderme telaşesine düşeceklerdir. Yeri gelmişken söylemekte fayda vardır ki boşanma avukatı; çekişmeli boşanma avukatı yahut anlaşmalı boşanma avukatı olarak kendi arasında ikiye ayrılmaz. Aile hukuku alanında uzmanlaşmış bir avukat hem çekişmeli boşanma avukatlığı hem de anlaşmalı boşanma avukatlığı yapabilecektir. 

Peki "ankara boşanma avukatı kimdir" sorusunun cevabı nasıl olacaktır? Avukatlar her davaya bakabilir. Ancak tabi ki de kendini bir alanda geliştirmek isteyen avukatlar güncel olarak boşanma davaları ile ilgilenmek istiyorlar ise bu alanda kendilerini uzmanlaştırmak için çaba sarf edebilmektedirler.

Örneğin bir avukat tazminat davalarında kendisini geliştirmek istiyor ve bu alanda çalışmalarını arttırıyor ise belirli bir süre sonra tazminat davalarında uzmanlaşması kaçınılmaz olacaktır. Bu da o avukatın halk arasında tazminat davalarına bakan avukat olarak nitelendirilmesine sebep olabilecektir. İşte boşanma avukatı kavramı da bu şekilde olup Ankara'da faaliyet gösteren avukatlara verilen bir sınıflandırma olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tabi ki de verdiğimiz örnekten yola çıkacak olursak Ankara boşanma avukatı kendisini boşanma davalarında geliştirmiş avukatlara verilen bir tanım olarak ortaya çıkacaktır. Ankara boşanma avukatı kavramı Ankara'da faaliyet gösteren ve buradaki baroya kayıtlı olan avukattır. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ankara boşanma avukatı boşanma davalarında kendisini eğitmiş, kendisini bu alanda göstermiş bir avukat tanımıdır. 

Boşanma avukatı, boşanma sürecinde tarafları temsil eden ve hukuki danışmanlık hizmeti veren bir avukattır. Boşanma avukatı, boşanma davalarında tarafların haklarını korumak ve mümkün olan en iyi sonucu elde etmek için çalışır. Boşanma avukatları, boşanma sürecindeki her aşamada müvekkillerine rehberlik eder, davaları mahkemeye taşır, arabuluculuk süreçlerinde müzakere eder ve müvekkillerinin haklarını savunur.

Boşanma davaları özel boşanma sebeplerine ilişkin açılabilecekken genel boşanma davası dediğimiz evlilik birliğinin çekilmez hale gediği halk arasına şiddetli geçimsizlik olarak da bilinen dava türü olan genel boşanma davası olarak da açılabilir. Şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası hakkında ayrıntılı bilgi için şiddetli geçimsizlikten boşanma davası başlıklı makalemizi okuyarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca taraflar anlaşmalı olarak da boşanabileceklerinden anlaşmalı boşanma davası nedir başlıklı makalemizden de yararlanabilirsiniz. Unutmayın anlaşmalı boşanma davasında ziynet alacağı davası açmadan ziynet eşyalarına ilişkin düzenleme de yapılabilir.

BUNU DA BİL; Çekişmeli boşanma davası hakkında ayrıntılı bilgi için çekişmeli boşanma davası başlıklı makalemize göz atmanızı önemle tavsiye ederiz.

Boşanma Hukuku ve Aile Hukuku İle İlgili Makalelerimiz

Boşanma Avukatı Ücreti Ne Kadar? Güncel Boşanma Ücretleri

Ankara boşanma avukatı ücretleri değişkenlik gösteren bir kavramdır. Nitekim her avukatın vekalet ücreti farklıdır ve buna göre kendisini müvekkillerine lanse etmektedir. Avukatlık asgari ücret tarifesine göre dava ücretlerinin asgari sınırı her yıl yayımlanır ve davaların asgari sınırın altında alınması yasaktır. Bir avukat ya da ankara boşanma avukatı anlaşmış olduğu müvekkili ile Avukatlık asgari ücret tarifesinin altında bir fiyat belirleyemez ki bu durum açık bir şekilde etik olmadığı gibi kanuna da aykırıdır.

Boşanma Davasında Avukat Gerekli mi?

Boşanma davaları, evli çiftlerin evlilik müessesesi içerisinde karşılaşabilecekleri stresli ve yorucu unsurlardan bir tanesidr. Boşanma davası, evlilik birliğini sonlandırmakla kalmayacağı gibi davalarda talep edildiği takdirde maddi tazminat, manevi tazminat, nafaka, velayet vesair gibi Sonuçlara gibidir. Bu sebeplerle boşanma davasında boşanma avukatının önemi Son derece farklıdır.

Karmaşık olan boşanma davaları bir çok hukuki karmaşıklığı da içinde barındırır. Bu sebeple avukatın gerekliliği, boşanma avukatının davaya bakışısı, deneyimi, müvekkilinin çıkarlarını her daim gözetmesine yardımcı olacaktır.

Boşanma avukatı, müvekkilinin boşanma davasındaki elde edebilecekleri haklarını ve müvekkilinin taleplerini belirlemek maksadıyla Her türlü gerekli bilgi ve deneyime sahip olabilir. Boşanma davasında, boşanma avukatını sadece tüm davayı ve usul işlemleri yöneten bir bireyi olarak görmekten ziyade müvekkiline bu zorlu süreç içerisinde duygusal olarak da destek olma hususunun bulunduğunu görmezden gelmek gerekir.

Zira çoğu kişi ömürleri boyunca bir sefer evlendiği gibi bir sefer boşanmakta anlaşılacağı üzere hayatları süresince boşanma davası ile sadece bir kere karşılaşmaktadırlar. Bütün hayatları boyunca bir kere karşılaşabilecekleri bu tür bir davayı uzman bir boşanma avukatına emanet etmek akıl ve mantık gereğidir.

Boşanmak İstiyorum Ne Yapmam Lazım?

Boşanmak istiyorsan ilk önce tavsiyemiz boşanma davasını alanında uzman bir boşanma avukatına takip ettirmen şeklinde olacaktır. Zira boşanma davaları uzun soluklu, hak kayıplarının fazla olabileceği bir dava türü. Küçük diye düşündüğünüz şeyler kar topu etkisiyle başınıza çok büyük işler açabilir. Bundan dolayı işi başından itibaren sıkı tutarsanız davanın sonucu bakımından sizin için daha iyi olacaktır.

Boşanma Avukatı Nasıl Bulunur?

Boşanma avukatı bulmak için ve boşanma avukatına davanızın takibini yaptırmak için öncelikle noterden vekaletname çıkartılmalıdır. Boşanma davalarında çıkartılacak vekaletnameler fotoğraflı olacağından dolayı notere gitmeden önce yanınızda fotoğraf bulundurmanız şarttır. Bu fotoğrafı notere verecek ve vekaletname çıkartacağınız avukatın bilgilerini söyledikten sonra fotoğraflı bir vekaletname çıkartmış olacaksınız. Boşanma Avukatı bu vekaleti boşanma davası ekinde mahkemeye sunacak ve vekiliniz olarak tüm dava sürecini yönetecek.

Boşanma Avukatı Davanın Tüm Sürecini Takip Eder mi?

Boşanma avukatı ile boşanma davasını takip etmesini isteyen eş arasında vekaletname çıkartılmadan vekalet sözleşmesi ilişkisi kurulur. Taraflar bu vekalet sözleşmesini serbest olarak düzenlerler ve isteklerini bildirirler. Boşanma avukatı ile vekalet verecek kişi taleplerini birbirlerine iletip ücret konusunda da anlaşırlarsa davanın yönetimini boşanma avukatı üstlenmiş olur. Tabi hangi aşamaların takip edileceği hususununda görüşülmesi ve ücretin bu şekilde belirlenmesi her iki tarafın da yararına olacaktır.

Boşanma Davasında Boşanma Avukatı Bulundurulması Zorunlu mu?

Boşanma davasında boşanma avukatı bulundurulması ve davanın avukat ile takip ettirilmesi zorunlu olmasa da tarafların boşanma süreçlerinin hukuka uygun olarak yönetilebilmesi ve hak kayıplarının ortadan kaldırılması için boşanma davalarının boşanma avukatı ile takip ettirilmesi tavsiye olunur.

Boşanma Avukatı Davayı Nasıl Takip Eder?

Boşanma avukatı davayı üstlendikten sonra müvekkili ile birlikte boşanma sürecini konuşmalı müvekkiline boşanmaya sebebiyet veren sürecin nasıl gerçekleştiğini açıklatmalı hatta ve hatta buna ilişkin olay geçmişi hakkında yazılı bir anlatım yapmasını istemelidir. Boşanma avukatını yönlendirecek olan kişi davasını boşanma avukatına bırakan müvekkil olacaktır. Müvekkilin anlattığı hususlar boşanma davasının yol haritasını ortaya çıkartacaktır.

Boşanma Avukatı Ücreti Ne Kadar Belirlenir?

Boşanma avukatı ücreti tamamen tarafların aralarında yapacakları vekalet sözleşmesi ile belirlenecektir. Buna ilişkin olarak avukatlık asgari ücret tarifesinde belirtilen ücretler asgari tutarı belirlese de üst sınırı tarafların anlaşması ortaya koyacaktır. Bundan dolayı boşanma avukatı ücreti hakkında sabit bir tarife bulunmamaktadır. 

Boşanma Avukatına Her Bilgiyi Vermeli miyim?

Boşanma avukatı müvekkili ile yapmış olduğu anlaşma gereği onun vekilidir. Onu her konuda en iyi şekilde temsil edecek olan kişi boşanma avukatıdır. Boşanma avukatı ile müvekkil arasında yapılan vekalet sözleşmesi ilişkisi gereği boşanma avuaktının sır saklama yükümlülüğü vardır.

Boşanma avukatı sır saklama yükümlülüğü gereği müvekkili hakkında elde ettiği bilgilieri kimseyle paylaşmaz. Bu durum hem tazminat sorumluluğunu doğuracağı gibi her şeyden öte vicdani sorumluluğun da bir gereğidir. Boşanma avukatı ile müvekkil zaman sonra birbirlerini daha da iyi tanıyacaklarından müvekkil boşanma davasının her aşamasında boşanma avukatına her zaman rahatlıkla danışabilecek, evlilik birliği içerisinde sorun yaşadığı mahrem konuları dahi anlatabilecektir. Dava tüm savunma ve iddiaların en iyi şekilde mahkemeye izah edilmesi ile kazanılır. Bu husus hiç bir zaman unutulmamalıdır.

BUNU DA BİL; Boşanma davasında boşanma avukatına her türlü bilginin verilip verilmemesinin önemi hakkında bunu asla avukatına söyleme başlıklı youtube shorts videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

Boşanma Avukatına Nasıl Vekalet Verilir?

Boşanma avukatına vekalet verilmeden önce vekalete ilişkin bilgileri alınır. Bundan sonra bir adet vesikalık fotoğraf ile birlikte notere gidilir. Notere boşanma davası için vekaletname vermek istenildiği belirtilir ve bundan sonra noter boşanma avukatının bilgileri ile kişi adına fotoğraflı bir vekaletname çıkartı. Kişi çıkartmış olduğu vekaletname ile birlikte avukata gider ve vekaletin aslını avukata verir. Boşanma avukatı almış olduğu vekalet ile dava süresinin tüm aşamalarını yürütebilecektir.

Boşanma Avukatı Duruşmaya Başka Bir Avukat Görevlendirebilir mi?

Ankara boşanma avukatı duruşmalara yetki belgesi ile başka bir avukat görevlendirebiir. Ankara boşanma avukatının başka mahkemelerdeki boşanma davalarının yoğunluğu nedeniyle başka avukatları duruşmada yetkilendirmesi son derece normaldir. Yetki verilen boşanma avukatı davanın tümünü yönetmez. Sadece ankara boşanma avukatının verdiği yetki çerçevesinde duruşmaya girer ve yine ankara boşanma avukatının verdiği talimat ile duruşmada söylenilmesi gereken iddiaları söyler ya da savunmaları yapar.

Boşanma Avukatının Hukuki Yükümlülükleri Nelerdir?

Boşanma avukatının yükümlülükleri içerisinde sır saklama, özen gösterme yükümlülüğü bizim gördüğümüz en önemli yükümlülüklerdendir. Sır saklama yükümlülüğü altında bulunan boşanma avukatı müvekkilinin tüm sırlarına ortak olmakla birlikte bunları hiçbir kişiye açıklamamalı ve tüm süreçte öğrendiklerini hayatının sonuna kadar kendisinde tutmalıdır.

Boşanma avukatının sır saklama yükümlülüğü sadece dosyayı ve davayı takip ettiği süre boyunca geçerli olmayıp vekalet ilişkisi bittikten sonra da geçerlidir. Bu durum hem ahlaki hem de yükümlülük bakımından uyulması gereken kuraldır.

Boşanma avukatı boşanma sürecinde müvekkilinin tüm özelini öğrenir, hatta ve hatta cinsel hayatı ile ilgili bilgilere de vakıf olur. Cinsel yönelimleri, eşiyle cinsel yaşamı, üçüncü kişilerle olan ilişkileri, sosyal hayatı gibi yaşanmışlıklar boşanma avukatı ile güven içerisinde rahatlıkla paylaşılmalıdır. İşte bu durumda boşanma avukatı öğrenmiş olduğu bu bilgileri yükümlülüğü gereği kimseyle paylaşmaz ve sır olarak kendisinde tutar. Boşanma avukatı bu yüzden boşanmak için kendisine başvuran müvekkil adaylarıyla genellikle yalnız bir ortamda görüşür. 

Boşanma avukatının diğer bir yükümlülüğü de özen gösterme yükümlülüğüdür. Boşanma avukatı boşanma davasının her sürecine vakıf olmalı dosyayı özen yükümlülüğüne uygun olarak takip etmelidir. Boşanma davasında müvekkilinin haklarını özenli, dikkatli ve nizami bir şekilde gözetmek zorunda olan boşanma avukatının özen gösterme yükümlülüğü bir yükümlülük olmaktan öte boşanma avukatının karakteristik özelliği olmalıdır. Bu özellik içine işlemeli ve müvekkillerinin davasına çözüm odaklı yaklaşmalıdır. 

Boşanma Avukatı Empati Kurabilmelidir

Boşanma avukatı empati kurabilmeli ve müvekkilinin yerine geçebilmelidir. Müvekkilinin düşündüğü hususları dosyaya yansıtmalı hakkını başından sonuna kadar empati kurarak savunmalıdır. Boşanma avukatı müvekkilin üçüncü bir kişi ya da müşteri olarak görmez. Boşanma avukatı müvekkilinin içinde bulunduğu durumdan ötürü düşmüş olduğu zorluğun farkında olarak ona tam bir hukuki destek sağlamak için elinden geleni yapar. 

Boşanma Davası Videolarımız

BUNU DA BİL; Aşağıdaki videolar dışında daha fazla video için boşanma hakkında her şey adlı kanalımızı da takip edebilirsiniz.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

 

Boşanma Davasında Telefon Kayıtları ve Mesajlar Delil Olarak Kullanılabilir mi?

 

Boşanma Davasında Hakim Neye Dikkat Eder?

 

Erkek Hangi Durumda Nafaka Ödemez?

 

Boşanma Davasında Kusur Sayılan Davranışlar Nelerdir?

 

Boşanma Davsında İlk Duruşmada Ne Olur?

 

Çekişmeli Boşanma Davası Nedir? Nasıl Açılır?

 

Boşanma Davasında Hakim Neye Dikkat Eder?

 

Boşanma Davasında Sosyal Medya Hesapları

 

Boşanma Davasında Ev Araba Ne Zaman Paylaşılır?

 

Zina Sebebiyle Boşanma Davası

 

Eşe Ait Gizli Ses Kaydı Delil Olur mu?

 

Krediyle Alınan Ev Nasıl Paylaşılır?

 

Karşı Taraf Boşanmak İstemezse Ne Olur?

 

Boşanma Davasında Ön İnceleme Duruşması

 

Eşim Boşanma Davası Açtı Ne Yapmalıyım?

 

Boşanmada Tazminat Nasıl Belirlenir?

En İyi Boşanma Avukatı Ankara

En iyi boşanma avukatı- Boşanma Hukuku uzmanlık gerektiren bir hukuk branşıdır. Her alanda olduğu gibi müvekkiller Boşanma Hukukunda da en iyi avukat ile çalışıp dava sürecinin en iyi boşanma hukuku avukatı ile sürdürülmesini isterler. Bu sebepten ötürü en iyi boşanma avukatının seçilmesi bir davanın tüm seyri bakımından oldukça önemlidir. Günümüzde iyi avukatın önemi çok büyüktür. Her hukuki ihtilafta olduğu gibi boşanma sürecinde de en iyi boşanma avukatının varlığı şarttır. Boşanma sürecine girmiş bulunan eşler; çevrelerinden, sosyal medyadan veya internet sitelerinden en iyi boşanma avukatı, en iyi aile hukuku avukatı ya da en iyi ankara boşanma avukatı şeklinde aramalarda bulunmakta davalarını ve boşanma süreçlerini bu gibi avukatlara teslim etmeye çalışmaktadır. Boşanma süreci eşler açısından sıkıntılı anların yaşandığı bir süreçtir. Zira müşterek çocukların velayetinin diğer eşte kalacak olması, maddi ve manevi tazminat talepleri eşleri bir hayli sıkıntıya sokmaktadır. Bütün bu buhranlı dönemi zararsız ve huzurlu atlatmanın yolu ise en iyi boşanma avukatı ile çalışmaktan geçer. Boşanma eşiğinde bulunan eşlerin bu hususu göz ardı etmemeleri, profesyonel bir avukat ile çalışmaları ve en iyi boşanma hukuku avukatına ulaşmaları gerekmektedir.

Boşanma davası, çekişmeli olarak görülebileceği gibi eşler anlaşarak çekişmesiz olarak da boşanabilir. Halk arasında anlaşmalı boşanma olarak geçen bu uygulamanın sağlıklı bir şekilde yapılması için yine en iyi boşanma hukuku avukatına ihtiyaç vardır. Nitekim en iyi boşanma avukatı tarafından hazırlanan anlaşmalı boşanma protokolünün her iki eş tarafından da kabul bulması sonucu bu protokolün geçerliliği hakim onayına bağlıdır.

Eşler, boşanma hukuku avukatı ya da diğer bir tabir ile boşanma avukatı tarafından hazırlanan anlaşmalı boşanma protokolünün taraflarınca imzalanması sonucu boşanmış olmazlar. Bu protokolün hakimin onaylaması sonucu hayat bulacağı unutulmamalıdır. Burada boşanma avukatına düşen görev, bu protokolün eksiksiz ve tam hazırlanmış olmasıdır. 

Anlaşmalı boşanma protokolünün ya da anlaşmalı boşanma sözleşmesinin; eşlerin maddi manevi tazminat taleplerini, velayete ilişkin taleplerini ve hem çocuklar hem de kendileri için nafaka taleplerini olumlu ya da olumsuz tam ve eksiksiz olarak içermesi gerekmektedir. Buna dikkat edecek olan ise tarafların seçtikleri boşanma avukatıdır.

En iyi boşanma avukatı başka bir deyişle boşanma hukuku avukatı, müvekkilinin çıkarlarını ön planda tutan, müvekkilinin talimatları ve istekleri doğrultusunda hukuki bilgisini maksimum seviyede kullanarak davaya yön veren avukattır. Bunun için önemle belirtmekte fayda vardır ki, en iyi boşanma avukatına ulaşmak için tarafların ciddi bir araştırma yapması gerekmektedir.

En iyi boşanma avukatının ya da en iyi boşanma hukuku avukatının önemi bu kadar fazla iken dava takiplerinin eşlerin bizzat kendileri tarafından yürütülüyor olması ileride yaşanacak büyük sorunların en önemli nedenlerinden birisidir.

En iyi boşanma avukatı, olmadan yapılan dava takipleri neticesinde eşler büyük tazminatlar ödemek zorunda kaldıkları gibi müşterek çocuklarının velayetini de kaybetmektedir. Evlilik birliğinin bir an önce sonlanması ve bu süreçte yaşanan huzursuzlukların bir an önce bitmesi amacıyla başta her şeyi kabullenip sonrasında her şey durulduğunda pişmanlık yaşayan bir çok kişi mevcuttur. Bu yüzden işi başından itibaren sıkı tutmak ve en iyi boşanma avukatı, en iyi boşanma hukuku avukatı, ile çalışmak her zaman en mantıklısı olacaktır.
Mil Hukuk ve Danışmanlık bürosu olarak aile hukuku alanında özellikle çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davaları, velayet davaları, yoksulluk nafakası, iştirak nafakası, maddi tazminat, manevi tazminat ile mal rejiminin sonlanmasından dolayı ortaya çıkan değer artış payı (katkı payı) davaları , katılma alacağı davaları başta olmak üzere bir çok davada müvekkillerimize kusursuzu hedefleyen profesyonel bir yaklaşımla avukatlık hizmeti vermekteyiz.

Boşanmada En Çok Karşılaşılan Sorunlar Nelerdir?

Boşanmada en çok karşılaşılan sorunlar müşterek çocuk ya da çocukların velayeti bakımından ve kişisel ilişkiler açısından çıkmaktadır. Tabi maddi ve manevi tazminat konusu ve mal paylaşımı da önemli konular içerisinde yer alsa da en çok problem tecrübelerimize dayanarak velayet bakımından çıkmaktadır. Ancak eşler bazen müşterek çocukların velayeti konusunda sorun çıkarmasalar da (ki bu durum genellikle akla uygun biçimde davranma yeteneği henüz gelişmemiş yaşta bulunan çocuklar bakımından söz konusu olabilmektedir) mal varlığının paylaşılması konusunda çekişmeler had safhaya ulaşabilmektedir. Her davada olduğu gibi boşanma davalarında da ispat bu açıdan çok önemlidir.

İspat vasıtalrının temini bunların mahkemeye sunulması, sunulma zamanlarının önemi ile tanıkların dinlenmesi ve karşı tarafın tanık ifadelerine karşı beyanda bulunulması davanın yönetimi hususunda büyük önemi haiz unsurlardır. Bu yüzden boşanma davası açmış taraf tanıklarının hangi konu ile ilgili tanıklık yapacağını da Hukuk Muhakemeleri Kanunu gereği bildirmeli ve mahkemeye sunmalıdır. Hakimin tanıklı duruşma yapacağını bildirdiği zamanda bu tanıklarını duruşma esnasında hazır bulundurmalı ve hakim huzurunda dinletmelidir.

Kişiler boşanma davalarını avukat vasıtasıyla takip ettirmek zorunda olmayıp kendileri de davalarını yönetebilir. Bu bakımdan hukuka aykırı bir durum söz konusu değildir. Ancak tecrübeli bir boşanma avukatı ile davanın yönetilmesi tavsiye olunur. 

Açılan boşanma davalarında ispat kuralı çok önemli olduğundan herkesin iddia ettiği vakıayı ispatlaması şarttır. Nitekim Hukuk Muhakemeleri Kanununun ilgili maddesi gereği iddia edillen vakıaya bağlanan hukuki sonuçtan kendi lehine hak çıkaran taraf bunu ispatla yükümlüdür. İspat yoksa tazminata da hükmedilemeyeceği gibi hak kayıpları artacaktır.

Örneğin boşanma davasında maddi manevi tazminata hükmedilebilmesi için karşı tarafın kusurlu olduğunu en azından kendi kusuru bulunsa dahi bu kusurdan fazla bir kusurun bulunduğunu ispat tazminat talebinde bulunan tarafa aittir.

Nitekim boşanma davasının açılmasında her iki eş de kusurlu olsa bile hakim evlilik birliğinin temelden sarsıldıına ve artık bu durumun eşler bakımından çekilmez hale geldiği gibi çocuklar bakımından da devamı açısıdan bir yarar kalmadığına kanaat getirdiği takdirde boşanmaya karar verecek ancak kusuruyla boşanma davası açan eşin kusuru karşı tarafın kusurundan fazla bulunursa maddi ve manevi tazminata hükmetmeyecektir. Çünkü hukuk sistemimiz kendi kusurundan dolayı kendi lehine hak çıkaran tarafı korumamakta ve kazanç sağlamasını engellemektedir. 

Ankara boşanma avukatı ankarada yaşayan ve boşanmak isteyen çiftlerin tercih konusu olabilmektedir. Ancak bir avukat bulunduğu il haricinde de dava alabilmekte ve müvekkillerine kusursuz bir şekilde hizmet verebilmektedir. Ankara boşanma avukatı kavramının haricinde kişi İstanbul da ikamet ediyor ve davasını istanbul boşanma avukatına vermek istiyorsa tercih konusu kişinin kendisine ait olacaktır. Ancak istanbul boşanma avukatı ile ankara boşanma avukatı arasında bir fark olmayıp kişilerin tercihinin en iyi boşanma avukatı arayışı olması tercih edilmektedir. 

Boşanma avukatlığı uzamanlık gerektirdiği gibi aynı zamanda müvekkillerinin durumunu anlayışla karşılamalı onların içinde bulundukları durumu atlatmalarına yardımcı olmalıdır. Nitekim ankara boşanma avukatı ya da başkent boşanma avukatı istanbul boşanma avukatı kavramları sadece kişilerin arama tercihi olup bunun haricinde en iyi boşanma avukatına ulaşmak için başka kriterlerin de göz önünde bulundurulması gerekmektedir. 

Boşanmada karşımıza çıkan sorunlara yukarıda örnekler vermek istedik. Burada önemli olan eşlerin haklarının korunarak ve hak kaybına uğramadan boşanmanın sağlanmasıdır. Ne yazık ki eşler boşanma süreci içerisinde bazı hak kayıplarına uğramakta ve mağdur olabilmektedirler.

Boşanma avukatı bu hususların engellenmesi için profesyonel hizmet veren kişi olduğundan müvekkilinin çıkarlarını sonuna kadar korumakla mükelleftir. Toplumsal bilinç çok önemlidir. Eşlerin haklarının korunarak boşanmalarının sağlanması toplumsal ilişkilerin de aksamadan devam etmesine yol açacaktır.

Nitekim boşanma sürecinde olan eşler bu süreç içerisinde toplumdan kendilerini soyutlayabilmekte ve sürekli boşanma davası ile ilgilenmek durumunda kalabilmektedirler. Ayrıca bu sürece odaklanılması yaşamın sekteye uğramasına da sebebiyet verebilmektedir. Hem psikolojik destek hem de hukuki destek alınması bu bakımdan önemlli bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. 

1