Boşanma Davasında Tazminat Talebi | Mil Hukuk

Boşanma Davasında Tazminat Talebi

  • Anasayfa
  • Boşanma Davasında Tazminat Talebi

Boşanma Davasında Tazminat Talebi

Boşanma davasında talep edilen tazminat ile normal hayatta açılan tazminat davaları arasında farklılıklar bulunmaktadır. Boşanma davasında talep edilen maddi tazminat, manevi tazminat taleplerinin 174. Maddeye göre talep edilmesi gerekecektir.

Boşanma Davasında Tazminat Talebi

Boşanma Davasında Tazminat Talebi

Boşanma davasına giriş yapmak gerekirse öncelikli olarak boşanma dava dilekçesinin güzelce hazırlanması gerekecektir. Boşanma davasında talep sonuçlar önemli olup dava dilekçesine eklenmelidir. Boşanma sebeplerinin boşanma dava dilekçesinde gösterilmesi ve boşanma davasında tanık delilinin de ispat aracı olarak kullanılması gerekecektir. Ayrıca hangi boşanma sebebine dayanılmış ise örneğin zina sebebiyle boşanma mı yoksa evlilik birliğinin temelden sarsılması sebebiyle mi bu durumun açık bir şekilde yer alması da gerekmektedir. Yine yoksulluk nafakası talebiniz varsa, iştirak nafakası talebiniz varsa onların da belirtilmesi gerekmektedir. Boşanma davasında önemli olan kusurların aydınlığa çıkartılmasıdır. Kusur ispatı oldukça önemlidir. Boşanma dava dilekçesinde boşanma davasının ferileri dediğimiz tazminat talepleri de bulunacaksa bunların da açıkça boşanmada maddi tazminat ve boşanma sebebiyle manevi tazminat olarak belirtilmesi gerekecektir. Bu konuda alanında uzman bir boşanma avukatından hukuki destek almanızı önemle tavsiye ederiz. Çünkü hangi tür delillerin kullanılacağı örneğin sosyal medya delilleri mi WhatsApp kayıtları mı bunların tespiti de oldukça önemli olacaktır.

Boşanam Davasında Maddi Tazminat Hangi Durumlarda İstenir?

Boşanma davasında talep edilen tazminat ile normal hayatta açılan tazminat davaları arasında talep bakımından farklılıklar bulunmaktadır. Boşanma davasında talep edilen maddi tazminat ve manevi tazminat taleplerinin kanunda yer alan 174. Maddeye göre talep edilmesi gerekecektir. Çünkü boşanma davası tazminatları özel olarak düzenlenmiştir. Nitekim maddi tazminat şartları; boşanma yüzünden mevcut veya beklenen menfaatleri zedelenen kusursuz ya da az kusurlu eş tarafından talep edilebilir. Görüleceği üzere maddi tazminat alınabilmesi için tazminat sebebinin boşanma yüzünden gerçekleşmiş olması şarttır. Boşanma yüzünden mevcut veya beklenen menfaatleriniz zedenlenmemişse tazminat talebiniz reddedilecektir. Örneğin eşinize verdiğiniz borç paranın tahsili için tazminat talep etmiş iseniz boşanma yüzünden bir tazminat olmadığından dolayı talebiniz reddedilebilecektir. Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf da manevi tazminat alabilecektir. Tabii ki her iki durumda da tazminat yükümlüsünün kusuru aranmaktadır. Karşı tarafın kusurunu ispatlayamamışsanız tazminat almanız da mümkün olmayacaktır.

Kadınlar Hangi Durumlarda Tazminat Alabilir?

Kadınlar hangi durumlarda tazminat alabilir sorusunun yanıtı aslında kanunda yer bulmuştur. Buna göre mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz ya da az kusurulu taraf kusurlu taraftan tazminat alabilir. Tabii ki bu düzenleme sadece kadınlar için değil erkekler için de geçerlidir. 

Çekişmeli Boşanmada Tazminat Ne Kadar?

Çekişmeli boşanma davasında tazminat miktarı hakim tarafından belirlenir. Ancak hakim sizin talep ettiğiniz miktarın üstünde bir tazminata hükmedemez. Örneğin sen boşanma davasında tazminat miktarını 2 milyon lira olarak talep etmişsen hakim 3 milyon liraya hükmedemez. Hakimin belirleyeceği miktarın tavanı 2 milyon lira olabilecektir. Çekişmeli boşanma davalarında tazminat miktarı eşin sosyo ekonomik durum araştırmasından sonraki durumu ile zararın miktarına göre belirlenmektedir. Örneğin 20 yıldır evli olan varlıklı biri ile 2 yıllık evli olan dar gelirli birinin ödeyeceği meblağ aynı olmayacaktır. 

Boşanma Davasında Sonradan Maddi Tazminat İstenebilir mi?

Boşanma davasında sonradan maddi tazminat istenebilir. Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat talepleri boşanma davasının eki niteliğinde olduğundan dolayı karar kesinleşinceye kadar tazminat talebinde bulunulabilir. Boşanma davasında maddi ve manevi tazminat talepleri harca da tabi değildir.

Boşandıktan Yıllar Sonra Nafaka ve Tazminat İstenir mi?

Boşanma davasında boşanma davasının kesinleşmesinden sonra da nafaka ve tazminat talep edilebilir. Ancak boşanma davasının kesinleşmesinden sonra talep edilen nafaka ve tazminat harca tabi olacaktır. Ayrıca zamanaşımı boşanma davasının kesinleşmesinden itibaren 1 yıldır.

1