Boşanma Davası 2023

Boşanma Davası

Boşanma Davası

Boşanma davası eşlerin artık evliliği sürdüremediklerinde son çare olarak başvurdukları bir hukuki süreçtir. Hukuki süreçtir çünkü ülkemizde boşanmanın sağlanabilmesi için mahkeme kararı gerekmektedir. Çiftler aile mahkemesinin kararı olmadan ne yazı

Boşanma Davası

Boşanma Davası Güncel Bilgiler 2023

Boşanma davası, eşlerin artık evliliği sürdüremediklerinde son çare olarak başvurdukları bir hukuki süreçtir. Hukuki süreçtir, çünkü ülkemizde boşanmanın sağlanabilmesi için mahkeme kararı gerekmektedir. Çiftler, aile mahkemesinin kararı olmadan ne yazık ki boşanamazlar. Örneğin eşin fiziksel şiddet, sosyal şiddet, duygusal şiddet veya cinsel şiddet  uygulaması nedeniyle açılan boşanma davasında kasten yaralama suçundan dolayı boşanma davası açılması gibi. Bunun için de boşanma davası açmaları şart olacaktır. Boşanma davası önemli bir davadır. Boşanma avukatı tarafından yönetilmesi tavsiye olunmakla birlikte güncel bilgi olarak boşanma davasını ilk kimin açtığının herhangi bir önemi olmayacaktır. Bundan dolayı profesyonel yardım alınması şarttır. Boşanma davası ücreti ise her yıl değişkenlik göstermekle birlikte avukatlık ücretleri bakımından avukatlık asgari ücret tarifesine göre belirlenir. Boşanma davası için gerekli evraklar ise öncelikle bir boşanma avukatınız varsa ona noterden bir vekaletname çıkartmanız gerekir. Bu boşanma davasına ilişkin vekaletin fotoğraflı bir vekaletname olması şarttır. Bunun için notere gitmeden önce yanınızda bir adet fotoğraf bulundurmayı unutmayın. Boşanma davası için gerekli evraklardan bir diğeri ise tabi ki de boşanma davasına ilişkin hazırlanmış bir boşanma davası dilekçesi olacaktır. Diğer evraklar ise nüfus cüzdanı ve mahkeme veznesine yatırılacak harç ve masraflara ilişkin olacaktır. Tabi ki de bir boşanam avukatınız varsa bunlara gerek kalmayacak ve boşanam avukatınız kendisine noter vasıtası ile vermiş olduğunuz vekaletname ile davanızı uyap üzerinden açacaktır. Sizin tekrardan e-devlet üzerinden dava açmanıza da gerek yoktur. Bu kısa girizgahtan sonra boşanma davası hakkında ana başlıklarıyla bir bilgilendirmede bulunalım. 

Boşanma davası çoğu kişinin uzun sürmesinden dolayı yakındığı dava türleri içinde yer almakla birlikte kişilerin geleceğini şekillendiren bir dava türüdür aslında. Çünkü iş seçimi, eş seçimi ve bundan sonra süregelen yaşantının bunlar üzerine konuşlandırılması insanın tabiyatı gereğidir. Bunlarda yaşanacak bir sekte, kişinin gelecek kaygısı yaşamasına sebebiyet verebilir. İlk boşanma davası eşler arasında yaşanmış birden fazla boşanma sebebine dayalı olarak açılabilir. Boşanma davalarında boşanma avukatı taarafından tek bir boşanma sebebi gösterilip dava açılabileceği gibi BİRDEN FAZLA SEBEBE DAYANARAK da terditli dava dediğimiz şekilde boşanma davası açılabilmektedir. Boşanma davasının ilk kim tarafından açıldığının hiçbir önemi yoktur. Boşanma davasını kimin açtığı önemli olmamakla birlikte kadın boşanma davası açar erkek kabul etmezse dahi süreç hukuka uygun olarak ilerleyebilecektir. Unutmayınız ki birden fazla sebebe dayanarak açılan boşanma davasında önce ilk talep edilen kısma ilişkin araştırma yapılacak buna ilişlkin yapılan araştırma neticesinde bir karar verilip diğer sebebe geçilip geçilmeyeceğine hakim karar verecektir.

Güncel bir bilgi olarak eşiniz eğer sizden boşanmak istemiyorsa; açacağınız boşanma davasında eşinizin kusurlarını yani evliliği sizin için çekilmez hale getiren ve boşanma kararı almanıza yol açan davranışlarını ortaya koymanız ve aile mahkemesi hakimini bu konuda ikna etmeniz gerekir. Çünkü aile mahkemesi hakimi delilleri vicdani kanaatiyle değerlendirdikten sonra boşanmaya karar verecektir. Boşanma davasında tam kusurlu eş boşanma davası açamayacağından tam kusurlu iseniz eşinizin boşanmak istememesi durumunda ne yazık ki davanız reddedilecektir. Bundan dolayıdır ki alanında uzman bir boşanma avukatından hukuki destek alarak durum hakkında ayrıntılı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

İlgili Makalelerimiz;

Boşanma Davası Şartları Nelerdir?

Boşanma davasının kendi iç özelliklerine göre şartları değişkenlik göstermektedir. Örneğin anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için eşlerin 1 yıldan daha fazla evli olmaları gerekir ve anlaşmalı boşanma sözleşmesinin de hakimin uygun bulması şarttır. Başka bir örnek verecek olursak, zina sebebiyle boşanma davasında zina eyleminin öğrenilmesinden itibaren davanın 6 ay içinde açılması gerekir gibi. Bunlar açılacak boşanma davasının türüne göre değişkenlik gösterebilir. Ama boşanma davasının genel geçer şartları dediğimizde aklımıza ilk olarak gelmesi gereken boşanma davası açacak olan tarafın tam kusurlu olmamasıdır. Uygulamada eşler fevri davranıp hemen boşanma davası açabilmekte ve kazanabilecekleri davaları kaybettikleri gibi hak elde etmiş olsalar dahi bu hak amiyane tabiri ile devede kulak olabilecek kadar az olmaktadır.

Boşanma Davasını Kazanmak İçin Bunları Yapmanız Tavsiye Olunur

Her dava gibi boşanma davasının da kendine has özellikleri vardır ve her biri benzersizdir. Bir boşanma davasını kazanmak için en iyi strateji, davanın türüne, ülkenin hukuk sistemine ve mahkeme sürecine, kanıt durumuna, çiftler arasındaki ilişki dinamiklerine ve diğer birçok faktöre bağlı olacaktır. Ancak, aşağıdaki ipuçları boşanma davasının kazanılmasında yardımcı olabilir:

İyi bir avukat bulun: Boşanma davaları genellikle duygusal ve karmaşık süreçlerdir. İyi bir avukat size destek olabilir ve davanın yasal tarafını halledebilir. Ayrıca, avukatınız sizin adınıza konuşarak duygusal stresi en aza indirebilir.

Kanıt toplayın: Boşanma davaları genellikle çiftin ilişkisinin ilerleyişine ilişkin kanıtlara dayanır. Kanıtlar mesajları, e-postaları, fotoğrafları, tanık ifadelerini vb. içerebilir. Bu nedenle, tüm kanıtları toplamak ve organize etmek davanızı kazanmanıza yardımcı olabilir.

Psikolojik destek alın: Boşanma vakaları genellikle kararlarınızı etkileyebilecek duygusal stres yaratabilir. Bu nedenle sakin ve mantıklı kalmak önemlidir. Ek olarak, herhangi bir çatışmaya karşı düşmanca değil, daha işbirlikçi bir yaklaşım benimsemek, davanızın daha olumlu bir şekilde sonuçlanmasına yardımcı olabilir.

Çocukların refahını düşünün: Boşanma sürecinden genellikle en çok çocuklar etkilenir. Çocuklarınızın ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını göz önünde bulundurmanız boşanma davanızda size avantaj sağlayabilir. Çocuklarınızın velayeti, nafaka, vasiyetname ve benzeri diğer konular davanızın önemli bir parçası olacaktır.

Dürüst Olun: Mahkeme süreci dürüst ve açık olmalıdır. Boşanma davalarında herhangi bir yanlış beyan veya yanlış beyan, davanızı kaybetmenize neden olabilir. Bu nedenle, mahkemeyle iletişiminizde her zaman dürüst ve açık olun.
Her boşanma davasının farklı olduğunu unutmayın, bu nedenle bir avukattan doğru yasal tavsiye almak önemlidir.

Kadın Boşanma Davası Açarsa Hakları Nelerdir?

Kadın boşanma davası açarsa 4721 sayılı Türk Medeni kanunu bakımından hakları bulunmaktadır. Bu hakların elde edilebilmesi tabi ki de boşanma davasının açıldığı sırada hazırlanan dava dilekçesinde belirtilmelidir. Boşanma davası hukuk davası niteliğinde olup boşanma davasında hakim dilekçelerdeki taleplerle bağlıdır. Kadın boşanma davasında yoksulluk nafakası alma, maddi manevi tazminat alma, çocukların velayetini alma, ziynetleri alma, mal paylaşımı davası ile evlilik içinde elde edilen mallarda pay alma haklarına sahiptir. 

Kadın Boşanma Davası Açar Erkek Kabul Etmezse Ne Olur?

Kadın boşanma davası açar erkek kabul etmezse bu husus boşanma davasının sürüncemede kalacağını göstermez. Kadın, davasını ispat eder ve evlilik birliğinin temelden sarsıldığını, ortak hayatın çekilmez hale geldiğini ortaya koyarsa boşanmaya karar verilecektir. Zira her ne kadar davacının kusuru ağır ise davalının buna itiraz etme hakkı olsa da, itiraz hakkın klötüye kullanımı niteliğinde ise ve de evlilik birliğinin devamında davalı eş ile müşterek çocuklar için korunmaya değer bir yarar kalmadıysa boşanma davası kabul edilecek ve taraflar boşanmabileceklerdir. Kadın boşanma davası açar erkek kabul etmezse, durumu hemen boşanma avukatına izah etmeniz ve buna göre bir yol haritası çizmeniz önemle tavsiye olunur. Boşanma davaları kritik bir davadır. Kişinin bundan sonraki yaşamı buna göre şekillenecek, gelir durumu dahi boşanma davasından etkilenebilecektir. Hem maddi hem de manevi zararların çoğalmaması adına boşanma davasının profesyonelce takip edilmesi elzemdir.

Boşanma Davasının Açılması Nasıl Olmalıdır?

Boşanma davası boşanmaya yol açan sebeplerin bulunduğu bir boşanma davası dilekçesi ile açılmalıdır. Öncelikli olan hukuka uygun, usule uygun bir boşanma davası dilekçesi ile bu duruma başlamaktır. Süreç kısa olmayacak olsa da dilekçeler güçlüyse içiniz rahat olsun. Boşanma davasında çekişmeli boşanma davası mı yoksa anlaşma durumunda anlaşmalı boşanma davası mı açılacağına karar vermek gerekir. Sonrasında yukarıda değindiğimiz dilekçelerin oluşturulması ile süreç başlamış olacaktır. Ayrıca boşanma davasına ilişkin delillerin de toplanması ve mahkemeye sunulması şarttır. Her iddia, ispata muhtaçtır. Eşiniz size ekonomik şiddet, duygusal şiddet uygulamış olabilir. Ancak bunları delillerle ispat edemedikçe mahkemenin bu hususları hükme esas teşkil ettirmesi bozma sebebi olacaktır. 

BUNU DA BİL; Boşanma davasında whatsApp kayıtlarının delil olup olamayacağı hakkında makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Boşanma Davasında Zamanaşımı

Boşanma davasında davanın açılacağı konuya göre zamanaşımı süreleri bulunur. Örneğin zina sebebiyle boşanma davsında yukarıda da değindiğimiz gibi davananın 6 ay içinde açılması şarttır. Yine çekişmeli boşanma davasında boşanmaya sebebiyet veren ve evlilik birliğini çekilmez kılan, evlilik birliğini temelden sarsan durumların yakın geçmişte gerçekleşmiş olmasına dikkat edilmelidir. 20 yıldır devam eden bir evliliğin 15 yıl önce yaşanan bir olay sebebiyle sonlandırılmaya çalışılması boşanma davası hakimini etkileyebilecek nitelikten uzaktır. 

Boşanma Davasında Süreler

Boşanma davası açıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken bir diğer durum da sürelere ilişkindir. Nitekim usul esastan önce gelir ve boşanma davasının açılmasından sonra boşanma davası dilekçesi karşı tarafa tebliğ edilmek üzere postaya verilir. Unutmayın süreler tebliğ ile başlar. Dava dilekçesinin yahut cevaba cevap dilekçesinin tebliğinden itibaren 2 hafta içinde bu dilekçelere cevap verilmesi gerekir. Boşanma davası yazılı yargılama usulüne tabidir ve dilekçeler aşamasının tamamlanmasından sonra tahkikat aşamasına geçilecek tahkikat aşamasının sonlanmasından sonra ise sözlü yargılama dediğimiz ve tarafların huzurda tüm sürece ilişkin esas hakkında beyanda bulunacağı aşamaya geçilecektir.

Boşanma Davasında Koruma Kararı

Boşanma davasında tarafların, karşı tarafın hareketlerinden ve fiziksel şiddet içerici davranışlarından korunmalarını sağlayan 6284 sayılı kanundan faydalanma hakları bulunmaktadır. Taraflar boşanma davası sürecinde birbirlerinden uzaklaştırma ve koruma tedbirleri aldırabilirler. Boşanma süreci eşeler tarafından bir saldırı aracı olarak kullanılmamalı, evliliğin doğal olduğu gibi boşanmaya da doğal gözle bakılmalı ve toplumsal barışın sağlanması için bu süreç anlayışla karşılanıp hak arama hukukla sağlanmalıdır. 

Uygulamada, eşlerin hak elde etme yöntemlerinde şiddete, tehdite ağırlık verilse de bu hususların uzun vadede hiçbir yararı olmadığı ortaya çıkacaktır. Boşanma avukatınıza ve hukuk düzenine güvenin ki sonuç odaklı çalışmalar ile haklarınızı tamamen elde edin. 

Boşanma Davasında Ön İnceleme Nedir?

Boşanma davasında, dava sürecinin başlamasından önce aile mahkemesi tarafından bütün davanın yol haritasını çizecek bir duruşma yapılır. İşte bu duruşmaya boşanma davasında ön inceleme duruşması denilir. Çünkü bu duruşmada tararların birbirlerinden talep ettiklerinin neyden ibaret olduğu, dava konusunun tam olarak ne olduğu yani boşanma davasının hangi sebebe dayandırıldığı ortaya çıkartılır. Tarafların birbirlerinden maddi tazminat, manevi tazminat talep edip etmedikleri, velayete ilişkin taleplerinin olup olmadığı, nafaka taleplerinin bulunup bulunmadığı hususları değerlendirme altına alınır ve bunlar ön inceleme tutanağına kaydedilir. Ön inceleme duruşmasından sonra düzenlenen ön inceleme duruşma zaptı da taraflarca imza altına alınır. Ön inceleme duruşması her iki tarafın da duruşmaya katılması ile mümkündür. Ancak bir taraf boşanmayı istemiyor ve ön inceleme duruşmasına katılmak istemiyor diyelim. Bu durumda mahkeme tarafından yaptırılıcak tebligata uyulmadığı takdirde ön inceleme duruşması gelmeyen tarafın yokluğunda da yapılabilecek ve böylece boşanmak isteyen taraf, karşı tarafın boşanma davasını uzatmaya yönelik davranışlarına mahal vermeyecektir.

Boşanma Davası Nerede Açılır?

Boşanma davasında yetkili mahkemenin belirlenmesi çok basittir. Dava eşlerden birinin yerleşim yeri mahkemesinde açılabileceği gibi eşlerin boşanmadan önce son altı ay birlikte oturdukları yer mahkemesinde de açılabilir. 

Boşanma Davasında Nafaka Neye Göre Belirlenir?

Boşanma davasında nafaka belirlenmesi boşanma davasının açılmasından sonra mahkeme tarafından yaptırılacak ekonomik durum araştırmasından sonra net olarak ortaya çıkabilir. Ekonomik koşullar, tarafların gelirleri, tarafların mal varlıkları, çalıştıkları yerler, harcamaları, barınma giderleri, mal varlıklarının kiralanmasından elde edilen gelirlerinin olup olmadığı hususları nafaka miktarının belirlenmesinde oldukça etkili olacaktır. 

Boşanma Davası Çeşitleri Nelerdir?

Boşanma davaları mutlak boşanma sebepleri, nisbi boşanma sebepleri yahut özel boşanma sebepleri ve genel boşanma sebepleri olarak ayrıma tabi tutulduğu gibi çekişmeli boşanma davası ve anlaşmalı boşanma davası olarak da ayrıma tabi tutulmaktadır. Zira saydığımız sebepler çekişmeli boşanma davasının bir türüdür.

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanma davası tabi ki de tek celsede boşanam davası olarak bilinen bir boşanma davasıdır. 

Anlaşmalı Boşanma Davası Şartları
Eşler bir en az bir yıl evli olmalıdır.
Boşanmada maddi ve manevi tazminat konularında anlaşma olmalıdır.
Velayet ve nafaka konularında anlaşma olmalıdır.
Yukarıda saydığımız hususlar dahilinde hukuka, ahlaka ve kanuna uygun hazırlanan boşanma protokolü hakim tarafından uygun bulunup eşler duruşmada hazır edilerek huzurda dinlenmelidir.

Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli boşanma davası adından da anlaşılacağı üzere tarafların boşanma konusunda anlaşamadıkları ya da boşanmanın ferileri yani ekleri konusunda mutabakata varamadıkları bir boşanma davası türüdür. Çekişmeli boşanma haliyle anlaşmalı boşanma davasına nazaran daha uzun sürecektir. Ancak burada üzerinde durulması gereken husus uzun sürmesinden ziyade davanın kazanılması ve talep edilen hakların elde edilmesi ile ilgilenmekten geçmektedir. Çünkü davanın uzaması sadece sizin için değil karşı taraf için de sorun teşkil eder niteliktedir. 

Çekişmeli Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Çekişmeli boşanma sebepleri kanunda özel boşanma sebepleri olarak düzenlenen boşanma sebepleri ile evlilik birliğinin temelden sarsılması yani şiddetli geçimsizlik sebebiyle olan genel boşanma sebebidir. 

Özel boşanma sebepleri zina, hayata kast pek kötü davranış, haysiyetsiz hayat sürme, onur kırıcı davranışlarda bulunma, suç işleme, terk ve akıl hastalığıdır. Bunun yanı sıra genel boşanam davası dediğimiz, kanunda sayılması mümkün olmayan sebeplere dayanarak açılacak olan evlilik birliğinin sarsılması nedeniyle boşanma davasıdır.

Örneğin eşinizin aldattığını yani bir başka kişiyle cinsel birliktelik yaşadığını öğrendiniz özel boşanma sebebi olan zina sebebiyle çekişmeli boşanma davası açabilrsiniz. Yahut eşiniz ailenize hakaret etti ve hakaret boşanma davasında kusurlu davranış olduğundan hakaret suçu nedeniyle evlilik birliğinin çekişlmez hale gelmesinden mütevellit çekişmeli boşanma davası açabililrisiniz.

Boşanma Davası Dilekçe Örneği

...Aile Mahkemesi Sayın Hakimliğine

Davacı:

Vekili: Av. Bilgehan UTKU

Davalı

Davanın Konusu: Şiddletli Geçimsizlik sebebiyle boşanma

Açıklamalar          : Davalının kusurlu davranışları anlatılacak bölüm bu bölüm olacaktır. 

Hukuki Nedenler.  : TMK, HMK

Hukuki Deliler.        : Tanık, telefon kayıtları, whatsapp kayttları, sosyal medya yazışmaları

Talep ve Sonuç      : Talep edilen hususlar tek tek buraya yazılır.

Çekişmeli Boşanma Davasında Davalı Mahkemeye Gelmezse

Çekişmeli boşanma davasında davalı mahkemeye gelmezse, bu durum davacı bakımından herhangi bir olumsuzluk yaratmayacaktır. Nitekim kanuna göre davalı davasını takip etmezse ve duruşmaya mazereti olmadan gelmezse yokluğunda yapılan hususlara itiraz edemez ve yokluğunda dava devam edecektir. Bu yüzden davacının boşanma taleplerinin karşılıksız kalması diye bir durum ortya çıkmayacaktır. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için aşağıdaki videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

Mirasçılar Boşanma Davasına Devam Edebilir mi?

Boşanma davalarının davacısıyla davalısı kanun gereği evlilik Birliği’nin tarafı olan eşler olacaktır. Boşanma davasında boşanma hakkı şahsı sıkı sıkıya bağlı bir hak olması dolayısıyla davacının yahut davalının ölümü durumunda bu hakkın mirasçılara Devr edilmesi mümkün olmayacaktır. Boşanma davasında sadece ölen eşin bu sonuçtan hak çıkarması durumu mevcut olduğundan dolayı mirasçılar bakımından yahut mirasçılara karşı dava devam etmeyecektir. Fakat bazı boşanma sebepleri ile ilgili olarak açılan boşanma davası derdest iken yani devam ederken davacının yahut davalının ölümü durumunda sağ kalan eşin hayatını kaybeden diğer işin mirasçısı olma durumu söz konusu olacağından ölen eş bakımından ölen eşin mirasçıları, hayatta kalan diğer işin kusurunun ortaya çıkartılması ve de mirasçılığının sona erdirilmesi bakımından boşanma davasının açıldığı tarihten, boşanma davasının kesinleşecekği tarihe kadar olan zamanı kapsayacak şekilde davaya müdahil olabilirler. Mirasçılar tarafından devam edilecek dava da artık boşanmaya karar verilmeyecek fakat mirasçılık da ilgili maddi sonuçları bakımından mahkeme tarafından sadece kusuru tespiti yapılacaktır. Bundan mütevellit boşanma davasında sağ kalan eşin kusurlu olduğu ortaya çıkartıldığında sağ kalan eş hayatını kaybeden eşin mirasçısı olamayacaktır. Görüleceği üzere mirasçılar tarafından devam edilecek dava artık boşanma davası değil, davanın niteliği nde meydana gelen değişiklik sebebiyle mirasçılık hakkının devam Edip etmeyeceğinin tespiti açısından kusurun ortaya çıkartılmasına yönelik bir dava durumunu alacaktır.

Boşanma Davasında Birden Fazla Sebebe Dayanmak Mümkün mü?

Boşanma davasında birden fazla sebep olarak alınacak husus boşanma davasının konusunu oluşturan durumlardır. Boşanma davasında boşanma sebebini oluşturacak hususlar özel boşanma sebepleri, genel boşanma sebepleri dediğimiz durumlar olabilir. Bundan dolayıdır örneğin zina sebebine dayalı olarak dava açılabileceğini gibi hem zina hem de evlilik Birliği’nin temelden sarsılması sebebine dayalı olarak dava açılabilir. Buna Hukukumuzda Terdid de dava adı verilmektedir. Davacı zina sebebine dayalı olarak açtığı davasını mahkeme tarafından kabul edilmediği taktirde sadakat yükümlülüğüne aykırılıktan dolayı evlilik Birliği’nin temelden sarsılmasına bağlayabilir. Mahkeme öncelikli olarak zinadan dolayı açılan davaya ilişkin hüküm kurmalım, sonrasında sadakat yükümlülüğüne aykırılıktan dolayı dosyayı incelemelidir. Bundan dolayıdır ki boşanma davalarında hem özel hem de genel boşalma sebeplerine dayanılması mümkündür.

1