Eşim Boşanma Davası Açtı Ne Yapmalıyım | Boşanma Davası Açan Eş Ne Yapmalı | Mil Hukuk

Eşim Boşanma Davası Açtı Ne Yapmalıyım

  • Anasayfa
  • Eşim Boşanma Davası Açtı Ne Yapmalıyım

Eşim Boşanma Davası Açtı Ne Yapmalıyım

Eşim boşanma davası açtı ne yapmalıyım sorusu, boşanma davası ile karşılaşan eşin aslında ilk bu durumla yüzleşmeye başladığının göstergesidir. Boşanma davasında ilk duruşmada bakılacak olan ilk şey çekişmeli boşanma davasının konusu olacaktır.

Eşim Boşanma Davası Açtı Ne Yapmalıyım

Boşanma Davası Açılırsa Ne Yapılmalı

Eşim boşanma davası açtı ne yapmalıyım sorusu, boşanma davası ile karşılaşan eşin aslında ilk bu durumla yüzleşmeye başladığının göstergesidir. Öncelikli olarak stresten uzak durmak ve eşin hangi boşanma sebebi ile dava açtığına odaklanmak oldukça yararlı olacaktır. Çünkü boşanma davasında ilk duruşmada bakılacak olan ilk şey çekişmeli boşanma davasının konusu olacaktır. Örneğin özel boşanma sebebi olan zina sebebiyle boşanma davası mı açılmış yoksa genel olarak şiddetli geçimsizlik sebebiyle mi boşanma davası açılmış bunu bilmek önemli olacaktır. Eşin açtığı boşanma davasından, adresinize  gelecek olan dilekçe ile haberdar olacaksınız- tabii ki eşiniz size dava açtığınız söylemezse-. İlk dikkat edilenler yukarıda belirttiklerim olmakla birlikte tebligatı elinize alır almaz yapmanız gereken ikinci şey derhal boşana avukatınıza durumu izah etmek olmalıdır. Boşanma avukatı, açılan davada hakkınızda maddi ve manevi tazminat talep edilmiş mi, velayet talebi var mı, yoksulluk nafakası istenmiş mi, iştirak nafakası istenmiş mi, mal paylaşımı talebi var mı bu durumlara karşı cevap dilekçesinin nasıl hazırlanması gerektiği noktasında sizinle istişare ederek gerekçeli bir cevap dilekçesi hazırlayacaktır zaten. 

Kadın Boşanma Davası Açarsa Tazminat Alır mı

Kadının boşanma davası açmış olması tek başına tazminat sebebi değildir. Kadının boşanam davasında tazminat alabilmesi için; erkeğin kusurunun daha fazla olması, boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden mevcut ya da beklenen menfaatlerinin zedelenmiş olması en önemlisi de davasında bunu talep etmiş olması şarttır. Yoksa, boşanma davasının açılmış olması yahut kazanılmış olmasının boşanma davasının ferisi olan tazminat yükümlülüğünü kendiliğinden sağlamaz. Örneğin kadına şiddet uygulandı ve kasten yaralama suçu işlendi diyelim. Bu durumda tabii ki de manevi tazminat yükümlülüğü doğacaktır.

BUNU DA BİL; Boşanma davasında erkek ne zaman nafaka ödemez hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

 Boşanma Sürecinde Ortak Evde Kim Kalır

Boşanma davası açıldığında boşanma davası açan eş boşanma davasında ortak evin boşanma davası süreci boyunca kendisine özgülenmesini talep edebilir. Tabii ki de boşanma davasında hakim taleple bağlı olmakla birlikte kanun gereği boşanma davası açılmasından sonra kendiliğinden eşlerin barınmasına, geçimine, malların yönetimi ile çocukların bakım ve korunmasına ilişkin önlemleri almak zorundadır. 

Eşlerden Biri Boşanmak İstemezse Dava Ne Kadar Sürer

Eşlerden birisi boşanmak istemezse dahi bu durum davayı uzatmaya yetmemektedir. Nitekim eş boşanmak istemiyorsa ve kusuru az ise yahut kusursuz ise boşanmaya itiraz etme hakkı vardır. Fakat bu itiraz hakkın kötüye kullanılması niteliğinde ise hakim vicdani kanaatine göre yapacağı değerlendirme ile boşanmaya karar verebilecektir. Zira itiraz hakkı kötüye kullanılmış ve itiraz eden ile müşterek çocuklar bakımından evliliğin devamı bakımından korunmaya değer bir yarar kalmamış ise hakim boşanma kararı verecektir. Bundan dolayıdır ki eşlerden birinin boşanmak istememesi davayı uzatmayacağı gibi hak kayıplarına sebep de olmayacak boşanma davasının reddolmasını da tek başına gerektirmeyecektir. Tabii ki boşanma davasını açan taraf olarak kusurunuz daha ağır değilse. 

Boşanma Davasını Kim Açarsa Avantajlı Olur

Boşanma davasını ilk kimin açtığının hiçbir önemi yoktur. Zira size karşı açılmış olan boşanma davasına vereceğiniz cevap dilekçesinde karşı dava açma hakkınız olacağı gibi sonradan da dava açabileceksiniz. Bunun dışında davayı ilk açan bu kişiyi haklı göstermez. Nitekim boşanma davasında hakim delilleri serbestçe takdir eder ve kararını da buna göre veriri. Boşanma davalarında önemli olan iddiaların ispatlanmasıdır. Bu sebeple kusur araştırması yapılırken en önemli delil de tabii ki de boşanma davasında tanık delili olacaktır. Boşanma davasında sosyal medya paylaşımları da delil olarak kullanılabileceği gibi WhatsApp yazışamları da delil olarak kullanılabilecektir. Bu konularda hukuka aykırı delil kullanmaktan kaçının ve boşanmada ses kaydı ile görüntü kaydı hakkında ispat için boşanma avukatınızdan destek alın. 

1