Boşanma Davasında Avukat Ücretini Kim Öder? | Mil Hukuk

Boşanma Davasında Avukat Ücretini Kim Öder?
  • Anasayfa
  • Boşanma Davasında Avukat Ücretini Kim Öder?

Boşanma Davasında Avukat Ücretini Kim Öder?

Boşanma Davalarında Avukat Ücretini Kimin Ödeyeceği, Davanın Türüne Göre Değişir. Anlaşmalı Boşanmalarda Masraflar Genelde Paylaşılırken, Çekişmeli Davalar Daha Karmaşıktır.

Boşanma Davasında Avukat Ücretini Kim Öder?

Boşanma Davasında Avukat Ücretini Kim Öder?

Boşanma davası, boşanma sebeplerinin dava dilekçesinde gösterilerek boşanma avukatı ile açılması tavsiye edilen ve çekişmeli boşanma davasında maddi ve manevi tazminatların da talep edilebildiği bir dava türüdür.

Evlilik birliğinin temelden sarsılması sebebiyle boşanma veya anlaşmalı boşanma davası olsun her ikisi de örneğin Ankara’da açılacaksa Ankara boşanma avukatı ile açılabileceği gibi İstanbul’da bulunan İstanbul boşanma avukatı vasıtasıyla da açılabilir. Buna engel bir durum yoktur. Boşanma davasında avukat ücreti özel avukat ile anlaşan kişiler tarafından şahsen ödenecek bir durumdur. Davayı kaybeden taraf, karşı tarafın boşanma avukatı varsa karşı vekalet ücreti olarak bu ücreti ödemek zorunda kalır. Kendi boşanma avukatına verdiği ücret farklı bir ücret olacaktır. Siz boşanma davası ücretlerine değil boşanma davanızı kazanmaya odaklanın.

BUNU DA BİL; Çekişmeli boşanma davası hakkında bilgi için aşağıdaki videomuzu izlemenizi tavsiye ederiz.

Çekişmeli Boşanma Davasında Masrafları Kim Öder?

Her davada olduğu gibi boşanma davasında da harç ve masrafların boşanma davası açılacağı esnada mahkeme veznesine yatırılması gerekmektedir. Boşanma davası ücretleri her yıl vergi ve harçlarda yapılan zamlara göre değişkenlik göstermektedir. Boşanma davası sırasında ödenen bu ücretler davanın kazanılmasından sonra davalı eş üzerinde kalacaktır. Örneğin boşanma davasının açılması sırasında ödemiş olduğunuz boşanma davası harcı olan 1500 TL yi, boşanma davasını kazandıktan sonra davalı olan eşinizden faizi ile birlikte alabileceksiniz  ve böylece cebinizden beş kuruş para çıkmış olmayacaktır. Bu konuda boşanma avukatınıza danışmanızı tavsiye ederiz.

Avukatsız Boşanmak Kaç Para?

Avukatsız boşanma davası açılmasını tavsiye etmemekteyiz. Çünkü genelde profesyonelce yürütülmeyen davalarda kaş yapayım derken göz çıkarıldığından astarı yüzünü geçmekte ve de avukat ücreti ödemeyim derken yüksek bedellerde tazminat ödenmesi durumuyla karşılaşılabilmektedir. Ayrıca müşterek çocuğun velayetinin karşı tarafa verilmesi, mal paylaşımı davasında eksik ödemeler yahut mal kaçırma ve sair durumlarıyla da yüz yüze gelinmekte. Bundan mütevellit profesyonel destek alınarak Ankara boşanma avukatı ile çalışılması son derece önemlidir.

Boşanma Davasını Kim Açarsa Avantajlı Olur?

Boşanma davasını kim açarsa avantajlı olur diye kesin bir kaide yoktur. İster ilk açın ister son açın davanızın sonucunu etkilemez. Son açan da davasını kazanacağı gibi tazminatlarını da alabilir. Örneğin boşanma davasını son açtınız diyelim. Son açmanıza rağmen boşanma davasında kusur sayılan davranışlar gereği yapılan araştırmalar neticesinde  hakim lehinize karar verebilir. Burada önemli olan boşanma davasında ispat yükünün kimde olduğunu bilmek ve de boşanma davasında delilleri iyi bir şekilde kullanmaktan geçmekte. 

Davayı Kazanan Taraf Avukat Ücreti Öder mi?

Boşanma davasını kazanan taraf karşı tarafın avukatı olsa dahi boşanma davasını kazandığı için karşı tarafa hiçbir şey ödemez. Çünkü kanun gereği boşanma davasını kaybeden taraf karşı tarafın avukatına karşı vekalet ödemek zorunda kalacaktır. Bundan dolayı davanızı kazanmaya gayret göstermek ve boşanma avukatına bu konuda destek sağlamak son derece önemli olacaktır.

BUNU DA BİL; Boşanma Davasında İlk Duruşmada Ne Olur hakkında bilgi için aşağıdaki videoyu izlemenizi tavsiye ederiz.

Boşanma Davasında Neler Delil Olabilir?

Boşanma davası açacak kişilerin aklına ilk gelen boşanma davasında neler delil sayılır cümlesidir. Bu gayet doğaldır çünkü boşanma davasında iddia ettiğiniz hususların ispatlanması şarttır. İspat yoksa sonuç da yoktur. İspat yoksa talep ettiğiniz hususların lehinize sonuçlanması imkansız olacaktır. Bundan dolayı boşanma davasında delil olarak her türlü emare ve belgeyi kullanabilirsiniz. Fakat boşanma davasında en iyi delil boşanma davasında tanık ifadeleri olacaktır.

Karşı Tarafın Avukatlık Ücretini Ödemezsem Ne Olur?

Boşanma davasında davayı kaybeden taraf karşı tarafın boşanma avukatı varsa boşanma avukatının karşı vekalet ücretini ödemek zorunda kalacaktır. Karşı tarafın avukatlık ücretinin ödenmemesi durumunda karşı tarafın vekili tarafından hakkınızda yasal icra takibi başlatılarak icra yoluyla vekâlet ücretinin tahsil edilmesi yoluna gidilebilir. 

Avukatlar İlk Görüşmede Ücret Alır mı?

Avukatlık asgari ücret tarifesine göre avukatların ofislerinde yahut ofis dışında yapacakları danışmanlık için ücret almaları zorunludur. Çünkü bu husus kanunileşmiştir. Danışmanlık ücreti almayan avukatın işine saygısı olmadığı gibi meslektaşlarının hakkını da gasp etmiş olacaktır. Zira, her hizmetin her emeğin bir karşılığı vardır. Boşanma avukatı ile yapılan görüşmeler sonucunda boşanma avukatı danışmanlık ücreti isteyecektir. Danışmanlık ücreti isteyen avukatlardan değil istemeyen avukatlardan uzak durun. Çünkü danışmanlığını değersiz gören bir boşanma avukatının verdiği bilginin de hiçbir değeri olmayacaktır. 

Hangi Hallerde Boşanma Olmaz?

Boşanma davasında boşanma olmayacağı durumlar şunlardır;

  • Taraflardan birinin davasını geri alması,
  • Taraflardan birinin boşanma davasından feragat etmesi,
  • Boşanma davasının reddedilmesi,
  • Hakimin boşanma yerine ayrılığa hükmetmesi,
  • Boşanma davası harçlarının süresinde ödenmemesi durumunda dava açılmamış sayılır,
  • Boşanma davası açan tarafın davasını takip etmemesi durumunda dosya işlemden kaldırılır,
  • Boşanma davasının açılmasından sonra zorunlu haller hariç aynı evde yaşanılmaya devam edilmesi ve karı koca ilişkisinin varlığı halinde boşanma olmaz.

Ekran Görüntüsü Delil Olur mu?

Uygulamada ekran görüntüsünün boşanma davasında delil olarak sayılabilmesi için başka delillerle de desteklenmesi gerektiğine rastlanılmakla birlikte somut duruma göre bu hususlar farklılık gösterebilmektedir. Zira eşinizle yaptığınız İnstagram konuşmalarının ekran görüntüsünü aldığınız vakit, başka herhangi bir araştırmaya mahal vermeyecek şekilde o kişinin eşiniz olduğu belli oluyor ise bu durumda ekran görüntüsü delil olarak sunulabilecektir. Ya da bu görüntüyü video olarak kaydedip eşinizin telefonundan giriş yaparak bu işlemi gerçekleştirmişseniz yine aynı şekilde tek başına delil olarak kullanılabilecektir. Konu hakkında ayrıntılı bilgi için boşanma avukatınızdan hukuki destek almanızı tavsiye ederiz.

1