Whatsapp Ekran Görüntüsü Delil Olur Mu | Mil Hukuk

Whatsapp Ekran Görüntüsü Delil Olur Mu

  • Anasayfa
  • Whatsapp Ekran Görüntüsü Delil Olur Mu

Whatsapp Ekran Görüntüsü Delil Olur Mu

Gelişen çevre ve teknoloji insanların birbiri ile iletişimi hızlandırmaktadır. Bu farklılaşma içerisine dijital ortam dahil olmuştur. İnsanlar dijital ortam..

Whatsapp Ekran Görüntüsü Delil Olur Mu

Gelişen çevre ve teknoloji insanların birbiri ile iletişimi hızlandırmaktadır. Bu farklılaşma içerisine dijital ortam dahil olmuştur. İnsanlar dijital ortam üzerinden birbirleri ile iletişim haline geçmektedirler. Dijital ortam içerisinde bulunan whatsapp konuşma, görüntü, görüntülü konuşma ve mesajlaşma özelliklerini taşımaktadır. Bu sebeple her hangi bir sorun sebebiyle ispat niteliği taşımakta olan Whatsapp uygulamasına sıklıkla başvurulmaktadır. Görüşlerin bir tarafı Whatsapp yazışmaları, arama kayıtları ya da ekran resimleri gibi delilleri kabul etmemektedir. Ancak Yargıtay ya da sorumlu mahkemeler bu durumu bu şekilde değerlendirmemektedir.

Whatsapp ekran görüntüsü mahkemeler tarafından delil niteliği taşıyan belgelerdir. Ancak bu durumun bazı şartları bulunmaktadır. Whatsapp ekran görüntüsü resimleri hukuka uygun yollar kullanılarak temin edilmiş ve mahkemeye sunulmuş ise görüntüler delil olarak kabul edilmektedir. Delil olarak sunulmuş olan kişi konuşma taraflarından biri olduğu zaman bu görüntüler delil olarak kabul edilebilmektedir. Üçüncü kişi tarafından temin edilen Whatsapp ekran görüntüsü üçüncü kişinin izni olmadan delil olarak kullanılabilmektedir. Kişinin onayı olmadan kullanılan deliller Türk Ceza Kanunu’na göre suç teşkil etmektedir ve cezaya yatırım sağlanmaktadır.

Whatsapp Konuşmalarını Paylaşmak Suç Mudur

Whatsapp konuşmalarını paylaşmanın suç olup olmadığı merak edilmektedir. Teknoloji insanın her yönünü sarmış ve içine almış durumdadır. Teknoloji ilerledikçe artık insanların hayatında oldukça önemli yer almaya başlamıştır. İletişim, dijital ortam dahilinde yer alan Whatsapp üzerinden sağlanabilmektedir. Whatsapp konuşmalarını paylaşmak suç olarak görülmektedir. Türk Ceza Kanunu’nun madde 132’de bulunan haberleşmenin gizliliği konuşmaların paylaşılması durumunda ihlal edilmektedir. Türk Ceza Kanunu madde 132’de bu ihlal açıklamaları özel hayata ve hayatın gizli alanına karşı suçlar adı altında detaylı bir şekilde açıklanmaktadır.

Whatsapp üzerinden yapılan görüşmeleri delil olarak kullanacak olan kişilerin bu yazışmaları hukuki yollara aykırı bir şekilde etmediklerinden emin olmaları gerekmektedir. Aksi taktirde hukuki yollara aykırı şekilde elde edilmiş olan bu görüntüler suç teşkil ettiğinden ciddi cezalar alınması kaçınılmaz olacaktır.

1