Evlilikte Cinsel Sorunlar Sebebiyle Boşanma Davası | Mil Hukuk

Evlilikte Cinsel Sorunlar Sebebiyle Boşanma Davası
  • Anasayfa
  • Evlilikte Cinsel Sorunlar Sebebiyle Boşanma Davası

Evlilikte Cinsel Sorunlar Sebebiyle Boşanma Davası

Mil Hukuk İle Evlilikte Cinsel Sorunların Boşanma Davasının Üstesinden Gel! Boşanma Davalarında Size Destek Oluyoruz. Hemen Danışın!

Evlilikte Cinsel Sorunlar Sebebiyle Boşanma Davası

Evlilikte Cinsel Sorunlar Sebebiyle Boşanma Davası

Cinsel sorunlar sebebiyle boşanma davası açılması boşanma sebepleri içinde yer alır. Genel olarak cinsel şiddet sebebiyle boşanma davası olarak nitelendirilen bu dava türünde eşlerin sadakat yükümlülüğünü ihlal etmelerinden dolayı açılan çekişmeli boşanma davası dahil olmak üzere özel boşanma sebebi olan zina sebebiyle boşanma davası da açılabilmektedir. Ancak cinsel sorunlar sadece bu boşanma davası türlerini kapsamamakta bunun dışında eşlerin birbirileri ile olan cinselliklerini de kapsamaktadır.

Evlilikte cinsellik boşanma sebebidir. (Eşler genellikle boşanma davası açtıklarında bu durumu çevresindekilere anlatmaktan çekinirler. Aslında cinsellik ile ilgili hususların hepsini boşanma avukatlarına anlatmak zorundadırlar ki bu sebepten ötürü boşanabilsinler. Boşanma avukatı ile kendisine cinsel sorunlar nedeniyle boşanmak için başvuran müvekkil adayı arasında kanun gereği sır saklama yükümlülü bulunduğu unutulmamalıdır.) Buna örnek verecek olursak; aldatmadan dolayı şiddetli geçimsizlik davası, cinsel ilişkiden kaçınma sebebiyle boşanma davası, yatakları ayırmak, ayrı yataklarda yatmak, eşiyle birlikte olmaktan kaçınmak gibi.

Boşanma davasında cinsel sorunlar nedeniyle boşanma kararı verilebilmesi için eşin cinsel ilişkiden kaçınma sebebinin kendisinden kaynaklanması ve kusur olarak kendisine yüklenilmesi şarttır. Bir hastalıktan dolayı cinsel ilişki yaşanamıyorsa bu durum eşe kusur olarak yüklenemeyecektir. Fakat eş, tedaviden kaçınıyor ve de bundan dolayı cinsel ilişki kuramıyorsa bu durum kendisine kusur olarak yüklenebilecektir. 

BUNU DA BİL; Evlilikte cinsel şiddet ve yargıtay kararları için makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz. 

Cinsellik Olmaması Boşanma Sebebi mi?

Cinsel ilişki, cinsellik olmaması boşanma sebebidir. Fakat her boşanma davasında olduğu gibi boşanma sebeplerinin boşanma davasında ispatlanması ve de bu sebepten dolayı boşanmaya karar verilmesi istenmelidir. Bir talebin hükme esas teşkil edilebilmesi için talep eden kişinin bu durumu açık bir şekilde ortaya koyması şarttır. Boşanma avukatınızdan bu konularla ilgili destek almanızı tavsiye ederiz.

Eşim İlişkiye Girmiyor Boşanmak İstiyorum

Evlilik içinde cinsel ilişki kurmamak ayrı bir durum cinsel ilişki kuramamak ayrı bir durumdur. İkisini birlikte ele almamak şart. Zira cinsel ilişki kuramayan eş bu konu hakkında tıbbi destek alıp da tedavi olma gayreti içinde ise bu husus boşanma davasında sebep olarak gösterilemeyecektir. Gösterilse dahi boşanma avukatınıza konu hakkında yaptığınız açıklamalar ve deliller ışığında bu taleplerin önüne geçilebilinecektir. Ancak ortada hiçbir gerekçe ve tıbbi bir sorun yokken eşle cinsel ilişkiye girmemek cinsel yükümlülükleri yerine getirmemek boşanma sebebi olarak mahkemeye sunulabilecektir. 

Ters İlişkiye Zorlamak Boşanma Sebebidir

Boşanma davalarında cinsel sorunlar nedeniyle boşanma sebeplerinden birisi de eşlerin diğerini ters cinsel ilişkiye zorlamasından kaynaklanmaktadır. Eşler evlilik birliktelikleri içinde diledikleri gibi cinseliklerini yaşayabilirler. Ancak diğer eşin farklı yollarla cinsel ilişki talebinin karşılanmaması durumunda eşe baskı yapılması ve ilişki için zorlanması boşanma sebebi olacaktır. 

Cinsellik Olmaması Boşanma Sebebi mi?

Yukarıdaki yazılarda da ifade ettiğimiz üzere cinsellik olmaması eşin kusurundan kaynaklı ise boşanma sebebidir. Eşin hastalığı nedeniyle cinsel ilişkiye girememesi sebebiyle bu durum kendisine kusur olarak yüklenip de boşanma kararı verilemez.

Cinsel İçerikli Video İzlemek Boşanma Sebebi mi?

Eşler evlilik birliği içinde birbirlerine sadık kalmak ve aynı evde yaşamak mecburiyetindedirler. Eşler evlilik birliği içinde cinsel olarak sapkınlık derecesine varacak şekilde diğer eşin yaşam alanını kısıtlayacak ya da onu evlilikten ve cinsellikten soğutacak davranışlar içine girmemelidir. Aşırı cinsel içerikli video izlemek, eşe izlettirmeye çalışmak, sapkın videolar izlemek, cinsel içerikli videolar sebebiyle cinsel ilişkiden kaçınmak boşanma davasının konusunu oluşturabilir. Fakat her boşanma davasının kendi içeriklerine ve dinamiklerine göre hareket etmek ve de somut olaya göre durumu değerlendirmek doğru olacaktır.

Zina Nasıl Bir Boşanma Sebebi?

Zina sebebiyle boşanma mutlak boşanma sebebidir. Bir diğer anlatımla zina sebebiyle boşanma özel boşanma sebebine girere. Peki nedir mutlak boşanma sebebi? Evlilik birliğinin temelden sarsılması nedeniyle boşanma davasının kabul edilebilmesi için evliliğin temelden sarsılmış olması ve de bu durumun ortak hayatı çekilmez hale getirmesi gerekir. Örneğin eşin eve geç gelmesi boşanma sebebi olarak gösterilmiş ve de bu durum temelden sarsan sebep olarak gösterilmiş ise bu durumun diğer eş bakımından ortak hayatı çekilmez hale getirmiş olması şartı aranır. Ancak zinada eşin zina eylemini gerçekleştirdiği ispat edilmiş ise bu durumun diğer eş açısından ortak hayatı çekilmez hale getirip getirmediğine bakılmaz ve direkt boşanmaya karar verilir. Aile mahkemesi hakimi ortak hayatın çekilmez hale gelip gelmediğini araştırmaz.

Uygunsuz Video İzlemek Zina Sayılır mı?

Zina sebebiyle boşanma davasında zinanın varlığı cinsel birlikteliğin yaşanmış olmasıdır. Eşin uygunsuz video izlemesi boşanma sebebi olarak gösterilebilecekken bu davranış zina fiili olmayacaktır. Çünkü zina için eşin, bir başkası ile birlikte cinsel ilişkiye girmiş olması şarttır. Cinsel ilişki yoksa zina da yoktur. Ancak bazı durumlar zinanın varlığına karine teşkil etmektedir. Bu da otelde kalmak, aynı evde kalmak, farklı zamanlarda başkasının evinde birlikte vakit geçirmek, gizli gizli bir başkasının evinde görüşmek gibi fiiller zinanın varlığına karine teşkil etmektedir. 

Cinsel İçerikli Mesajlar Zina Sayılır mı?

Cinsel içerikli mesajların zina sayılması mümkün değildir. Örneğin seni seviyorum demek, bedenin çok güzel yazmak, cinsel içerikli görüntüler göndermek, cinsel içerikli fantezilerde bulunmak zina sayılmacaktır. Zina için eşin, bir başka kadın ya da erkekle cinsel ilişkiye girdiği açık bir şekilde var olmalıdır. Yahut zinanın gerçekleştiğine karine getirilmelidir. Mesela “geçen gece çok ateşliydin yanında uyanmak çok güzeldi” şeklindeki bir mesajlaşma cinselliğin gerçekleştiğini gösterebilecek şekildedir. Fakat bunun dışındakiler sadakat yükümlülüğüne aykırılık olarak nitelendirilip güven sarsıcı hareket sayılır ve de evlilik birliğinin sarsılması sebebiyle boşanma davasının konusunu oluşturacaktır.

1