Askerde Mermi Kaybetmenin Cezası Nedir | Askerde Silah Neden Kaybolur | Mil Hukuk & Danışmanlık

Askerde Mermi Kaybetmenin Cezası Nedir

  • Anasayfa
  • Askerde Mermi Kaybetmenin Cezası Nedir

Askerde Mermi Kaybetmenin Cezası Nedir

Askerde silah kaybedilmesi ve cezaları, çok sık bir şekilde rastlanan bir durum olmamış olsa da ve yüzde bir gibi çok nadir bir olay olmuş olsa da, her celp dönemi içinde kuşkusuz en az 1 defa meydana gelen bir olay olarak bilinir. Bu duruma neden ol

Askerde Mermi Kaybetmenin Cezası Nedir

Askerde silah kaybedilmesi ve cezaları, çok sık bir şekilde rastlanan bir durum olmamış olsa da ve yüzde bir gibi çok nadir bir olay olmuş olsa da, her celp dönemi içinde kuşkusuz en az 1 defa meydana gelen bir olay olarak bilinir. Bu duruma neden olan birçok faktör sayılır. Askerde silahı kaybetmenin cezası ise 3 ay ve 24 ay arasında değişim gösterir. Kayıp olan silah bedeli silahı kaybetmiş olan kişiden tazmini yapılır. Ceza işlemi tamamlandıktan sonra da kalan gün sayıları kadar askerliğe dem eder.

Askerde Silah Neden Kaybolur?

Verilere bakıldığı zaman askerde silah kaybedilmesi ya da silahın kaybolması durumunda, olasılık olarak fazla düşük bir ihtimal üzerinde değerlendirilmesi yapılır. Bu zamana kadar hiçbir asker piyade tüfeğini çalabildiği ile ilgili bir bilgiye ulaşılmamıştır. Fakat piyadenin tüfeklerini çalma girişimi olmakla beraber, silahın kaybolma sebepleri arasında da onlarca neden verilebilir. Bu nedenlerin başında da en çok görülmüş olanı, silah temizliğinin yapılırken ya da silah temizlemesi yapılırken, herhangi bir parçada kırılma ya da kopma

meydana geldiği zaman, komutandan azar işitme kaygısı olarak bilinir.

Bu durumlar ile karşı karşıya kalmış olan asker, bazı yollara da başvurarak silahı yok etmeyi düşünür. Fakat bu da çok kolay bir yöntem değildir, bu yüzden her silahın da sorumluluğu askerin direkt olarak kendisine yüklenir ve hem silahını aldığı zaman hem de silahını verdiği zaman imza karşılığı işlem yapılır.

Silah ya da Mermi Kaybolursa Ne Olur?

Herhangi bir sebepten kaynaklı olarak silahın kaybolması durumunda ise; bu durum yasal ülke içinde yürürlükte olan yasalar neler ise bu konu hakkında değerlendirme yapılır. Genellikle silahını kaybeden askerin hemen ortaya çıkması an meselesi olur ve biraz konuşma da yapıldıktan sonra sebebinin ne olduğu da anlaşılır.

Daha sonra birlik komutanları gereken yolu ve yöntemi uygular ve tutanağı düzenler. Bu

tutanak ile bağlı olarak askerlik mesleğinden men edilmesi ya da askeri mahkemeler ile yargılama yapılması gibi durumları meydana getirir.

1