En Hızlı Boşanma Davası Nasıl Olur | Mil Hukuk & Danışmanlık

En Hızlı Boşanma Davası Nasıl Olur
  • Anasayfa
  • En Hızlı Boşanma Davası Nasıl Olur

En Hızlı Boşanma Davası Nasıl Olur

En hızlı boşanma davasının nasıl olduğu merak edilmektedir. Tek celsede boşanma, sıklıkla kullanılan bir tabirdir. Anlaşmalı boşanma davalarının yapılan ilk duruşmada sonlandırılması olarak ifade edilmektedir. Tek celsede en hızlı şekilde boşanabilme

En Hızlı Boşanma Davası Nasıl Olur

En hızlı boşanma davasının nasıl olduğu merak edilmektedir. Tek celsede boşanma, sıklıkla kullanılan bir tabirdir. Anlaşmalı boşanma davalarının yapılan ilk duruşmada sonlandırılması olarak ifade edilmektedir. Tek celsede en hızlı şekilde boşanabilmek için eşlerin boşanmanın ortak bir şekilde boşanma iradesi sergilemeleri gerekmektedir. Her iki eşin de boşanma yönünde irade sergilemesi tek celsede boşanmak için yeterli olmamaktadır. Medeni Kanun anlaşmalı olarak evliliğin bitirilebilmesi için belirli şartların yerine getirilmesi gerektiğini hükmetmektedir. 

Anlaşmalı boşanma şartları olarak adlandırılan bu duruma göre en kısa sürede boşanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir.  Kanuna göre tek celsede boşanmak için gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

  • Eşlerin en az bir yıl süreyle evli olmaları gerekmektedir.
  • Tarafların boşanmanın hukuki sonuçlarında uzlaşmış ve bu uzlaşmayı yazılı bir boşanma protokolü ile beyan etmiş olmaları gerekmektedir.
  • Açılacak anlaşmalı boşanma davasında duruşmalara katılmaları gerekmektedir.

Yukarıda bulunan bu üç hususun sağlanmadığı durumlarda tek celsede boşanmak mümkün olmayacaktır. En hızlı boşanma davasının nasıl olacağını merak eden kişilerin bu adımları takip etmesi tek celsede boşanmayı kolaylaştıracaktır.

Tek Celsede Boşanma Ne Kadar Sürmektedir?

Tek celsede boşanma için açılacak olan anlaşmalı boşanma davaları ortalama olarak 2-3 ay sürebilmektedir. Burada davanın süresini belirlemekte olan iki unsur bulunmaktadır. Tek celsede boşanmanın gerçekleşmesini isteyen kişiler bu sürecin hukuki anlamda doğru bir şekilde yürütülmesi gerekmektedir. Dava süre olarak uzayacağı gibi davanın reddi durumu da ortaya çıkabilmektedir. Böyle bir durumda ise bireylerin 3 yıl boyunca tekrar boşanma davası açma gibi bir hakları bulunmamaktadır. Bu yüzden tek celse de boşanmak isteyen kişilerin mutlaka bir boşanma avukatından destek almaları gerekmektedir.

Tek celsede boşanmak isteyen kişilerin mutlaka eşleri ile boşanma konusunda ve boşanma sonuçlarında hem fikir olmaları gerekmektedir. Ancak bu şekilde tek celsede boşanma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Tek celsede boşanabilmek için eşlerin ikisinin de uzlaşma konusunda bir pürüz olmaması gerekmektedir.

1