Boşanma Nafaka 2023 Ne Kadar | Kimler Nafaka Ödemez | Mil Hukuk & Danışmanlık

Boşanma Nafaka 2023 Ne Kadar

  • Anasayfa
  • Boşanma Nafaka 2023 Ne Kadar

Boşanma Nafaka 2023 Ne Kadar

önlemlerden biri de nafaka sistemidir. Nafaka anlaşmalı boşanma davasında iki taraftında dikkate alınarak olur. Bu yüzden bir nafaka hesaplanması durumu söz konusu olmaz. Fakat çekişmeli olan boşanma davasında mahkeme nafaka alacaklı kişisine ödenec

Boşanma Nafaka 2023 Ne Kadar

İçindekiler

Aile birliğinin bozulması sonunda eşlerin ve çocukların korunması amacı ile alınmış olan

önlemlerden biri de nafaka sistemidir. Nafaka anlaşmalı boşanma davasında iki taraftında dikkate alınarak olur. Bu yüzden bir nafaka hesaplanması durumu söz konusu olmaz. Fakat

çekişmeli olan boşanma davasında mahkeme nafaka alacaklı kişisine ödenecek olan miktarın iki taraf da dodysl ve maddi durumları değerlendirilerek belirler. 

8500 TL maaş almakta olan ne kadar nafaka vermeli sorusunun cevabını ise nafaka türlerinin göz önüne alınarak verilir. Nafaka türleri iştirak, tedbir ve yoksulluk nafakaları olarak üç türe ayrılır ve hesaplaması bu unsurlar da göz önüne alındıktan sonra be ölçirlenmiş olan türlere göre yapılır.

Kimler Nafaka Ödemez?

Geçimini temin edebilen düzeyde bir gelire sahip olan eşler lehine tedbir nafakası hükmedilmemektedir. Bunun nedeni kendi olmaması ile beraber çalışamayacak duruma gelmiş olan ve bir başka geliri bile olmayan kişilerin nafaka ile sorumlu tutulmadığı bilinmektedir. Beden salığı ya da akli sakatlık nedeni ile çalışmayacak durumda olan bir eşten başka bir gelir getiridinin de olmaması durumunda nafaka ile sorumlu tutulamamaktadır.

Akıl hastası olması sebebi ile çalışmayan ve sabit bir gelirinin de olmadığı tespit edilmiş olan eşlerin nafaka ödemeye mahkum edilemedikleri bilinmektedir. Mesela mecburi olarak askeri sorumluluğunu yerine getirmekte olan ve bunun dışında başka bir geliri de bulunmayan koca nafakadan sorumlu olmamaktadır. Nafaka kararına karşılık olarak başka bir kişi için yani eşin yakını olan kişilerden nafaka ödemeleri istenemez. Kararından da anlaşılmak üzere yargılanmak gibi tarafların çekişmeli boşanma davasında karşılıklı kabul etme ile anlaşmalı boşanma davasında sunulması gereken protokoller ile nafakaların yabancı paralar üzerinden ödenmesine de karar verilebilmektedir. Bu tamamen eşlerin anlaşma ve hayatlarına nasıl devam etmek istedikleri ile ilgili bir durumu oluşturmaktadır. Bu yüzden taraflar arasında olan anlaşmalar da önem kazanmaktadır.

Nafaka davasında mücbir nedenler ile kapsamlı olan yabancı para birimlerinin döviz kuru olmasından dolayı yüklü bir artış, nafaka sorumlusu için ödeme güçlüğü çekmesi gibi gerçekleri ortaya çıkarması ile nafaka miktarında azaltılma talep edebilir ve nafaka ihtiyacının kalmadığını söylemesi ile nafakanın kaldırılması yönünde talepte de bulunabilmektedir.

1