Aldatan Eşin Telefon Kayıtları Nasıl Alınır | Mil Hukuk & Danışmanlık

Aldatan Eşin Telefon Kayıtları Nasıl Alınır

  • Anasayfa
  • Aldatan Eşin Telefon Kayıtları Nasıl Alınır

Aldatan Eşin Telefon Kayıtları Nasıl Alınır

Eşinin güven kırıcı hareketleri olduğu iddiasında bulunan eş mahkeme aracılığı ile GSM operatöründen telefon kayıtlarını talep edebilmektedirler. Telefon kayıtları ancak mahkeme talebi olduğu zaman alınabilmektedir. Boşanma davalarında boşanmanın ned

Aldatan Eşin Telefon Kayıtları Nasıl Alınır

İçindekiler

Eşinin güven kırıcı hareketleri olduğu iddiasında bulunan eş mahkeme aracılığı ile GSM operatöründen telefon kayıtlarını talep edebilmektedirler. Telefon kayıtları ancak mahkeme talebi olduğu zaman alınabilmektedir. Boşanma davalarında boşanmanın nedeni olan olayların mahkemeye ispat edilmesi gerekir. Bu ispat boşanmak konusunda son derece önemli bir konudur. Bu ispatın yapılması en çok merak edilen konulardan birisi telefon konuşmalarının mahkemede kullanılması ve delil olarak sunulması konusu olmaktadır. Bu konuda GSM operatörlerinden konuşmaların içeriğinin istenmesi mümkün değildir. Boşanma davalarında GSM operatörlerinden telefonlarda yapılan konuşmaların istenmesi böyle bir kaydın tutulmaması nedeni ile mümkün değildir.

GSM operatörlerinin kişiler arasında yapılan görüşmeleri kaydetmeleri yasal olarak mümkün görülmemektedir. Bu nedenle de operatörlerden böyle bir kayıt istenmesi de mümkün değildir. Telefonda yapılan sesli ve görüntülü görüşmelerin bir kaydının tutulmaması yani görüşmenin içeriğinin bilinmemesi SMS içinde geçerli bir durumdur. Operatörler kişilerin birbirlerine attıkları SMS mesajlarının içeriklerini kaydetmezler. Mesaj konusunda mahkemeye bir delilin sunulabilmesi için mesajın içeriğinin telefonlarda kayıtlı olması gerekir.

Boşanma davalarında telefon kayıtlarının incelenmesi talep edilebilmektedir. Ancak bu kayıtların içeriğine hiçbir şekilde ulaşılamaz yani önceden mahkeme kararı olmadan kişilerin haberleşme özgürlüğünü kısıtlayarak konuşma kayıtlarının alınamayacağı söz konuş olduğu için telefon kayıtlarında bakılabilecekleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hangi numara ile ne kadar süreyle telefonda konuşulduğuna bakılabilir
  • Hangi numara ile hangi saatlerde ve hangi tarihlerde konuşma yapıldığına bakılabilir
  • Telefon kayıtlarına göre kişilerin konuşma sıklığına bakılabilir

Bu bilgilere ulaşabilmek için GSM operatörlerinde talepte bulunabilirler. Bu bilgiler boşanmayı gerektiren sebepler arasında bulunan zinanın kanıtlanmasında etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Her ne kadar konuşma içeriklerine ulaşılamıyor olsa bile  dökümler üzerinden bu konuşmaların gerçekleştirildiği sürelere dikkat edilerek konuşma sırasında hazır bulunan kimselerin tanık olarak dinlenilmesi mümkün olabilmektedir. Bu sayede dökümlere ulaşılan konuşmalarda gerçekleştirilen mesaj ve telefon konuşmalarının içeriğini bilen kişiler tanıklık yapabilmektedirler.

1