Ankara Boşanma Avukatı Ücretleri 2024 (Güncel) | Mil Hukuk

Ankara Boşanma Avukatı Ücretleri 2024

 • Anasayfa
 • Ankara Boşanma Avukatı Ücretleri 2024

Ankara Boşanma Avukatı Ücretleri 2024

Ankara' da Boşanma Avukatı Güncel Fiyatlandırmalar, Boşanma Olaylarında Kime Ne Kadar Ücret Ödenmeli, Boşanma Süreci Nasıl İşler, Boşanma Avukat Ücretleri Nasıl Belirlenir, Çekişmeli ve Anlaşmalı Avukat Ücretleri Nelerdir, Hangisinde Ücret Ödenir ve

Ankara Boşanma Avukatı Ücretleri 2024

İçindekiler

Ankara boşanma avukatı, ayrılmaya karar veren çiftlere yasal anlamda danışmanlık yapar. Mil Hukuk, alanında uzman avukatlarla boşanma sürecini yönetiyor. Ankara boşanma avukatı ücretleri 2024, ankara barosunun yayımladığı tavsiye avukatlık ücretine göre asgari 45.000 lira ile 28.000 TL arasında değişiyor.

Boşanma avukatı ücreti, boşanma davasının türüne göre de değişiyor. Örneğin, anlaşmalı boşanmaya kıyasla çekişmelinin avukat fiyatı daha pahalıdır. Müvekkille karşı tarafın durumu ve davanın zorluk derecesi de fiyata direkt etki ediyor. Boşanma avukatı fiyatları ile ilgili daha net bilgi almak için hukuk büromuzla iletişime geçebilirsiniz.

 1. 2024 yılı çekişmeli boşanma davası avukatlık ücreti, 45.500 TL’dir.
 2. Çekişmeli ve maddi manevi tazminat istemli boşanma davalarının fiyatıysa 45.500’den az olmamak koşuluyla dava değerinin %15’idir.
 3. 2024 yılı anlaşmalı boşanma davası avukatlık ücretiyse 28.000 TL’dir.

 

Ankara Boşanma Davası Avukatı Ücreti Nasıl Belirlenir?

 

Boşanma boşanma avukatı, ücreti talep ederken davanın çekişmeli ya da çekişmesiz olmasına göre maddi manevi tazminat ve müvekkilinin diğer taleplerini öncelikle göz önünde bulundurur. Davanın ne kadar süreceği ve vereceği emekleri de hesaplamaktadır.

Türkiye Barolar Birliği’nin belirleyip Resmî Gazetede yayınladığı ücretlere avukatlar uymak zorundadır. Kesinlikle avukatlar, Türkiye Barolar Birliği’nin belirlediği ücretin altında anlaşma yapamaz.

Ankara boşanma avukatı ücretleri;

 1. İşin zorluğu,
 2. Dosyaya ne kadar vakit ayrıldığı,
 3. Davanın ne kadar süreceği,
 4. Delillerin zorluk derecesi,
 5. Avukatın bilgi birikimi ve tecrübesi,
 6. Avukatın verdiği emek,
 7. Avukatın üstlenmek durumunda kaldığı sorumluluğa göre de değişiyor.

Boşanma davalarıyla ilgili kesin ve spesifik bir fiyat yazmak doğru değildir. Çünkü buraya kesin bir fiyat sunduğumuzda rekabet yasağına aykırı davranılmış olacak. Bu sebeple Mil Hukuk büromuzla irtibata geçerek hem boşanma davasının süreçleri hem de fiyatları hakkında kesin bilgi alabilirsiniz.

 

Ankara Çekişmeli Boşanma Avukatı Ücreti

 

Çekişmeli boşanma davası, taraflar boşanmayla ilgili mali ve hukuki sonuçlarla ilgili anlaşamadıkları takdirde açılır. Taraflar anlaşamadıkları takdirde boşanma davası, çekişmeli olarak sürer. Çekişmeli boşanma davaları;

 1. Bilirkişi raporları,
 2. Tanıkların dinletilmesi,
 3. Delillerin incelenmesi,
 4. Kusur tespitlerinin yapılması gibi süreçleri kapsıyor.

Dolasıyla yukarıdaki unsurlardan da anlaşılacağı üzere çekişmeli davalar, uzun ve çok meşakkatlidir.

Çekişmeli dava sürecinin uzun sürmemesi ve kişilerin daha çok zorlukla karşılaşmaması adına profesyonel bir avukatla çalışması daha sağlıklı olur. Profesyonel avukatlar, çekişmeli boşanma davalarını daha iyi yönetir. Karşı tarafı daha iyi analiz edip ona göre bir çalışma yapar. Çekişmeli boşanma davalarının avukatsız sonuçlanması imkansızdır.

Çekişmeli boşanma davası avukat ücretleri; avukatın tecrübesi, uzmanlığı ve bilgi birikimine göre belirlenir. Çekişmeli boşanma davası sonucu doğrultusunda;

 1. Ziynet eşyaları,
 2. Maddi ve manevi tazminat,
 3. Mal paylaşımı alacakları vb. kalemleri doğrultusunda nispi oranda ücret belirlenmektedir.

Ankara Barosu’nun yayınladığı avukat-iş sahibi arasındaki minimum ücret çizelgesi kapsamında çekişmeli boşanma davasına tavsiye edilen ücretin 45.000 TL’den az olmaması gerekiyor. Çekişmeli dava değerinin %15’i kadar olmasına dikkat edilmelidir.

 

Ankara Anlaşmalı Boşanma Avukatı Ücreti

 

Ankara boşanma avukatı, anlaşmalı boşanmalara da bakar. Anlaşmalı boşanmalar, minimum 1 sene süren evliliklerde tarafların hem mali hem de hukuki süreçlerde uzlaşmasıyla gerçekleşir. Anlaşmalı boşanmaya eşler birlikte başvuru yapabilir. Eşin diğer eş tarafından açılan davayı kabul etmesi sonucunda da anlaşmalı boşanma gerçekleşir. Anlaşmalı boşanmalarda eşler, evlilik birliğinin temelden sarsıldığını kabul eder ve saygılı bir şekilde evliliğin bitirilmesine hemfikirlerdir.

Anlaşmalı boşanmalarda genellikle avukat tutmaya gerek yoktur gibi bir yanlış algı toplumda oluşmuştur. Ancak anlaşmalı boşanma dava sürecinin de mutlaka bir avukatla yürütülmesi gerekiyor. Anlaşmalı boşanmaya taraf olan eşlerin aralarında herhangi bir uyuşmazlık olmadığını belirtmek için protokol hazırlanır.

Protokolün bir boşanma avukatı tarafından hazırlanması daha doğrudur. Böylelikle hak kaybı gibi durumlarında önüne geçilmiş olur. Aynı zamanda davanın hızlıca sonuçlanması açısından da avukata ihtiyaç vardır. Boşanma avukatı sayesinde dava süreci her iki taraf için sağlıklı sonuçlanır.

Anlaşmalı boşanma avukatı ücretleri çekişmeliye kıyasla daha uyguna mal olur. Çünkü anlaşmalı boşanmada hukuki prosedürler daha azdır. Çekişmeli boşanma davalarına kıyasla daha hızlı sonuçlanır. Anlaşmalı boşanma davalarında ispat yükü yoktur. Tanıkların dinletilmesi gibi durumlarda çekişmeli boşanma davalarında yoktur.

 

Ankara Boşanma Davası Avukatı Ücretleri Neleri Kapsıyor?

 

Ankara boşanma davası avukatı ücretlerini şu etkenler belirliyor;

 1. Tenfiz ve tanıma davalarının açılıp takiplerinin yapılması,
 2. Tazminat ve nafaka davalarının açılıp takip edilmesi,
 3. Anlaşmalı boşanma davalarının açılıp takibinin sağlanması,
 4. Velayet davalarının açılıp takip edilmesi,
 5. Mal rejiminin tasfiyesi davasının açılıp takibinin yapılması,
 6. Çekişmeli boşanma davalarının açılıp sonrasında takibinin yapılması,
 7. Nafaka uyarlama davalarıyla takibinin yapılması,
 8. Eşlerden birinin şiddet görmesi sonucunda evden uzaklaştırılması için dava açılıp takibinin yapılması,

Yukarıda sıralanan durumlar, boşanma davalarında değerlendirilip ona göre açılacak dava türü belirlenir. Mil Hukuk bürosunda istihdam eden avukatlar, açılacak boşanma davasıyla ilgili müvekkillerine mutlaka bilgi verir. Böylelikle boşanma davası, tarafları zorlamadan hemen biter.

1