Boşanma Avukatları Ankara - Boşanma Avukatı Hangi Davalara Bakar? | Mil Hukuk

Boşanma Avukatları Ankara

Boşanma Avukatları Ankara

Ankara' da Boşanma Sürecinizde Yanınızda Olan Mil Hukuk, Deneyimli Avukat Kadrosuyla Adil Çözümler Sunar. Boşanma Avukatları İçin Güvenilir Adres!

Boşanma Avukatları Ankara

Mil Hukuk profesyonel Ankara boşanma avukatı kadrosuyla hizmet veriyor. Boşanma avukatı, boşanma davalarında müvekkilinin hakkını korur.

Müvekkilinin boşanma talebinin hızlıca gerçekleşmesi için elinden geleni yapar. Aynı zamanda velayet, nafaka ve tazminat taleplerinin de karşılanması için tüm yasal prosedürleri kullanır.

Boşanma avukatı; velayet, nafaka, boşanma gibi konularda güncel gelişmeleri takip ederek ona göre müvekkilini davaya hazırlar. Aile kanuna hâkim olduğu için dava sürecinin sağlıklı ilerlemesini sağlar.

Ayrıca Türk Medeni Kanunu, Çocuk Koruma Kanunu, Ceza Kanunu, Ailenin Korunması ve Kadına Şiddetin Önlenmesiyle ilgili Kanun, ülkemizin taraf olduğu anlaşmalarla ilgili Yargıtay kararlarını yakından takip eder. Bunların yanı sıra boşanma davası esnasında şiddet ve suç unsurları da varsa Ceza Kanunu’yla ilgili güncel Yargıtay kararlarını da takip eder.

 

Boşanma Davalarında Avukatın Etkisi

 

Ankara boşanma avukatı, müvekkiliyle doğru iletişim kurarak davanın aleyhine ilerlemesini sağlar. Boşanma gibi davalarda hak kayıplarının önüne geçmek açısından bir avukatla çalışılması gerekiyor. Avukat davanın gidişatını yakından takip ederek ona göre bir yol izler.

Türk hukukunda boşanma avukatı şeklinde bir tabir yoktur. Ancak bir avukat daha çok boşanmayla ilgili davalara bakarak bu alanda uzmanlaşabilir. Böyle bir durumda halk dilinde boşanma avukatı şeklinde tabir edilmesine neden olur. Boşanma davaları kişilerin hayatını etkileyen yıpratıcı dönemlerdir. Kişinin psikolojik olarak yıpranmasına neden olan bu dönemde avukat sayesinde süreç biraz daha kolaylaşır. Boşanma avukatının boşanmalardaki rolü şöyle sıralanabilir:

 

 1. Boşanma Davasının Açılması ve Takibi

Mil Hukuk bünyesinde istihdam eden avukatla anlaşma sağlandıktan sonra noterden vekaletname çıkarılır. Noterden vekaletname çıkarıldıktan sonra boşanma davasının açılma süreci de başlamış olur. Boşanma davasını açmadan önce avukat, müvekkilinin verdiği bilgiler doğrultusunda bir dilekçe hazırlar. Dilekçenin yanı sıra boşanma davasının hızlı ve olumlu sonuçlanabilmesi için delillerin toplanmasını sağlar. Delillerden hukuka uygun olanlarını alıp dosyaya ekler. Dosya hazırlandıktan sonra dava açılır. Avukat, dosyayı yakından takip ederek karşı taraftan tebligatlar geldiğinde onlara cevap verir. Bazı durumlarda ara kararlara itiraz edilmesi gerekebilir. Böyle durumlarda müvekkilinin menfaatleri doğrultusunda itiraz eder. Boşanma davasının her celsesinin düzenli olarak takip edilmesi de çok önemlidir. Boşanma davası düzenli takip edilmezse davada düşer. Bundan dolayı davalara katılım zorunludur. Kişinin yerine davalara avukatı katılabilir.

 

 1. Delillerin Sunulması ve Tanıkların Dinletilmesi

Ankara boşanma avukatı, boşanma davasının sürecini etkileyecek delilleri de mahkemeye sunar. Dilekçelerin sunulduğu aşamada mahkemeye belirtilen noktalar ancak delillerle ispatlanır. Aynı zamanda avukat, tanıkların ileri sürdüğü iddiaları da dosyaya ekler. Tanıklar, mahkemede yemin ederek ifade verirler. Boşanma davalarının en önemli süreci, tanıkların dinlenmesidir. Kesin bir delil olmadığında dahi tanıkların ifadeleri hâkimin fikrini önemli ölçüde etkiler. Yalnız boşanma davalarında bazen karşı tarafın tanıkları yalan ifade verebiliyor. Böyle durumlarda avukat devreye girip yalan söylediğini ispatlamak amacıyla tanığa sorular sorabilir. Dolayısıyla boşanma davalarının asıl sonucunu etkileyen kişilerin avukatlar olduğu söylenebilir.

 

Boşanma Avukatı Hangi Davalara Bakar?

 

Ankara boşanma avukatı, Medeni Kanun’u içine alan tüm davalara bakar. Boşanma avukatının baktığı davalar şöyle sıralanabilir;

 • Çekişmeli boşanma
 • Terk edilmeyle ilgili boşanma
 • Bekleme müddetinin kaldırılması
 • Velayet değiştirilmesi
 • Nafaka indirimi
 • Nafakanın kaldırılması
 • Nafakanın artırılması
 • Filli ayrılık nedeniyle boşanma
 • Anlaşmalı boşanma
 • Zina sebebiyle boşanma
 • Şiddetli geçimsizlikten kaynaklı boşanma (Evlilik birliğinin temelinden sarsılması)
 • Manevi ve maddi tazminat
 • Akıl hastalığı sebebiyle boşanma
 • Haysiyetsiz yaşam sürme ve suç işlemeden kaynaklı boşanma
 • Velayetin kaldırılması
 • Velayetin talep edilmesi
 • Onur kırıcı ve kötü davranış, hayata kast sebebiyle boşanma
 • Mal rejiminin tasviyesi
 • Evlilik iptali
 • Mal ayrılığı
 • Mal paylaşımı

Profesyonel bir boşanma avukatı, yukarıda sıralanan tüm davalara bakabilir. Boşanma avukatı seçiminde özellikle baktığı davalar ve sonuçlar çok iyi araştırılmalıdır. Avukatın etkili iletişim kurup kurmadığına da bakılmalıdır. Dilekçede hangi noktalara yer verdiği, nelere dikkat ettiği, delil olarak kabul ettikleri, kimlerin tanık gösterildiği gibi hususlarda avukatın işinin ehli olup olmadığını gösterir.

Örneğin, sırf tanık olsun diye olayla ilgili birisine tanıklık yaptırılırsa bu durum yalancı şahitlikten kötü sonuçlara neden olabilir. Bu sebeple tanık gösterilen kişilerin gerçekten boşanmayla ilgili bilgilerin olup olmadığı, mahkemede söyleyeceklerinin gerçek olup olmadığının irdelenmesi gerekiyor. Burada tecrübeli avukat, müvekkili yalancı tanık göstermek istese dahi onun talebini kabul etmez. Mil Hukuk ile iletişime geçerek boşanma avukatları Ankara hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Boşanma avukatları Ankara ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları şöyle sıralanabilir:

 

 1. Avukatsız Boşanma Davası Nasıl Olur?

Avukatsız boşanma davası, sürecin doğru takibi açısından zorlu geçer.

 

 1. Boşanma Avukatına Danışmak Ücretli mi?

Boşanma avukatından danışmanlık hizmeti almakta ücretidir. Boşanma avukatının yarım saatlik danışmanlık ücreti, 700 TL’dir.

 

 1. Boşanma Avukatı, Boşanma Dilekçesini Ne Kadara Hazırlar?

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi kapsamında boşanma dilekçesinin fiyatı, 2.000 TL’dir.

1