Boşanma Davasında Mahkeme Masraflarını Kim Öder? - Boşanma Davasında Hangi Masraflar Çıkar?

Boşanma Davasında Mahkeme Masraflarını Kim Öder?

 • Anasayfa
 • Boşanma Davasında Mahkeme Masraflarını Kim Öder?

Boşanma Davasında Mahkeme Masraflarını Kim Öder?

Mil Hukuk, Boşanma Davası Sırasında Mahkeme Masraflarının Kim Tarafından Ödeneceğini Netleştirir. Profesyonel Destek ve Rehberlik Sunarız!

Boşanma Davasında Mahkeme Masraflarını Kim Öder?

Ankara boşanma avukatı hizmeti almak isteyenler Mili Hukuk ile iletişime geçebilir. Boşanma avukatı, Türk Medeni Kanunu’nda Aile Hukuku’yla ilgili dava ve işlerde uzmanlaşmıştır. Çalışmalarını Aile Hukuku’yla ilgili davalara yoğunlaştıran avukatlar boşanma avukatı şeklinde halk arasında nitelendirilir. Çünkü avukatlık kanunu ve diğer mevzuatta “boşanma avukatı” şeklinde statü yoktur.

Boşanma avukatları, aile birliğinin sona ermesi için açılan davalarda yer alırlar. Boşanma davalarında avukat tutularak taraflar hak kayıplarının önüne geçer. Boşanma davaları, aile mahkemelerinde yürütülür. Boşanma davasındaki amaç, evliliğin resmi olarak sona erdirilmesidir. Boşanma davası sonucunda eşlerin birbirine karşı olan sorumlulukları da ortadan kalkmış olacak.

 

Boşanma Davalarında Hangi Masraflar Çıkar?

 

Ankara boşanma avukatı, müvekkiline boşanma davasının tüm süreçleri hakkında bilgi verir. Boşanma davalarıyla ilgili en çok davada hangi masraflar çıkar ve masrafları kim öder şeklindeki soruların cevapları merak ediliyor. Boşanma davaları, çekişmeli ve anlaşmalı şeklinde ikiye ayrılır. Bu iki davanın ücretlerinde farklılık vardır. Boşanma davalarında avukatlar, asgari ücret tarifesi altında dosya alamaz. Çünkü bir avukatın, asgari ücret tarifesi altında dosya alması disiplin suçu olarak kabul edilir. Ücret tarifesi, mal paylaşımsız anlaşmalı boşanma davalarında geçerlidir.

Aile mahkemelerinde bakılan boşanma davalarında, dava masrafları şu kriterlerden oluşuyor;

 • Vekalet,
 • Tarafların mal varlığı,
 • Davanın konusu ücretleri,

Boşanma davalarında ilk olarak masraf olarak dava harcı çıkar. Boşanma davası dilekçesi verildiğinde peşin şekilde ödemesi yapılır. Dava süresince gerçekleşecek masrafla davanın durumuna göre de adli rapor alınır. Aynı zamanda bilirkişi ve yargılama giderleri de dava harcıyla beraber ödenir.

 

Boşanma Davası Vekalet Ücreti Nasıl Belirlenir?

 

Boşanma avukatı, ilk olarak müvekkiliyle bir görüşme gerçekleştirir. Bu görüşme kapsamında müvekkilinden uyuşmazlıkla ilgili bilgiler alır. Müvekkilin verdiği bilgiler kapsamında şu noktalar müvekkile izah edilir;

 • Nasıl bir yol izleneceği,
 • Karşı tarafın ne gibi zorluklar yaşatacağı,
 • Delillerle ilgili hususlar,

Avukatla tüm hususlar detaylı şekilde görüşüldükten sonra avukata vekaletname verilir. Vekaletname verildikten sonra boşanma avukatlık ücreti belirlenip hukuki işlemler başlatılır.

Boşanma avukatlık ücretlerini etkileyen en önemli nokta, avukatın müvekkilden aldığı bilgiler doğrultusunda davaya ne kadar emek harcayacağıdır. Özetle, davanın zorluk derecesi ücreti belirler. Bunun yanı sıra davada nasıl bir yol izleneceği de ücreti belirliyor.

 

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücretleri

 

Anlaşmalı boşanma davası ile çekişmeli boşanma davasının arasında ücret farklılıkları vardır. Anlaşmalı boşanmada avukat tarafından bir boşanma protokolü hazırlanır. Bu protokolü taraflar inceledikten sonra içerisinden ekleme ve çıkarma yapılabilir. Ekleme ve çıkarmaların yapılmasının ardından taraflar protokolü imzalayarak boşanma sürecini başlatırlar. Burada avukat, anlaşmalı boşanma davası dilekçesini de hazırlar.

Anlaşmalı boşanma davası ücretleri, her dosya özelinde değerlendirilir. 2024 yılı TBB Avukatlık Ücret Tarifesi gereğince aile mahkemelerinde bakılan davalarında alınan asgari ücret, 17.900, 00 TL’dir. Bahsettiğimiz bu tutara aynı zamanda belirli miktarda KDV eklenir. Böylelikle net şekilde Boşanma Avukat Ücreti ortaya çıkmış olacak.

 

Çekişmeli Boşanma Davası Ücretleri

 

Çekişmeli boşanma davası ücretleri belirlenirken davanın içeriğine bakılır. Her dava dosyası kendi içinde zorluk ve kolaylık derecesine göre değerlendirilir. Çekişmeli boşanma davaları anlaşmalıya kıyasla daha zordur. Çekişmeli boşanma davalarında şu noktalar dikkate alınır;

 • Davaya harcanan emek,
 • Toplanan ve sunulan deliller,
 • Zaman,
 • Hukuki işlemler,

TBB tarafından 2024 yılında Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi yayımlanmıştır. Bu tarifelere göre Aile Mahkemelerinde görülen Boşanma Davalarında minimum 17.900,00 TL alınmaktadır. Belirtilen bu meblağa KDV uygulamasıyla birlikte net boşanma avukat ücreti belirlenir.

 

Boşanma Davası Masrafları Kim Tarafından Ödenir?

 

Ankara boşanma avukatı, müvekkilini boşanma davası masraflarıyla ilgili bilgilendirir. Türk hukukuna göre boşanma davası masrafları, belirli kurallara tabii oluyor. Dava masraflarını kimin ödeyeceği noktasında bazı prensipler vardır. Türk hukukunda belirtilen prensipleri şöyle ele alabiliriz:

 

 1. Anlaşmalı Durumda Taraflar Tarafından Paylaşılarak Ödenir

Anlaşmalı boşanma davalarında masraflar, taraflar arasında karşılıklı olarak eşit ödenir. Anlaşma olduğu takdirde boşanma sürecinin mali yükümlülüğü de taraflar arasında paylaşılmış olacak. Her iki tarafta kendi avukat ücretleri ve mahkeme harçları gibi ilgili masrafları karşılamakla yükümlüdür. Yalnız anlaşmalı boşanmada taraflar arasında gerçekleşen anlaşmaya göre masrafların nasıl paylaşılacağı da net şekilde belirlenmesi gerekiyor. Her iki tarafta masrafları kendi aralarında paylaştıysa onları ödemek zorundadırlar.

 

 1. Dava Açan Tarafından Ödenir

Boşanma davalarında masraflar, dava açan tarafından ödenmek zorundadır. Ancak boşanma davalarında karşı taraf davayı kaybederse avukatlık ücretini kazanan tarafa öder. Mil Hukuk bünyesindeki Ankara boşanma avukatı ile irtibata geçerek boşanma davası masrafları konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

Sıkça Sorulan Sorular

 

Boşanma davasında mahkeme masrafları ile ilgili sıkça sorulan sorular ve cevapları şöyle sıralanabilir:

 

 1. Boşanma Davasında Hangi Harçlar Ödenir?

Boşanma davasında ödenecek harçlar; peşin harç, başvurma harcı, vekalet pulu, gider avansı ve vekalet harcıdır.

 

 1. Boşanma Davası için Yatırılan Harç Geri Alınır mı?

Boşanma davası için yatırılan harcı davayı kazanan taraf geri alır.

 

 1. Boşanma Davası Mahkeme Masrafı Ne Kadar?

Boşanma davalarında mahkeme masraflarının tüm harç ve giderleri toplamda 2.132,00 TL’dir.

1