Aldatma Delilleri Nelerdir | Mil Hukuk & Danışmanlık

Aldatma Delilleri Nelerdir

Aldatma Delilleri Nelerdir

Eşlerden birinin, diğer eşin aldatma fiilini ispatlamak amacı ile hareket ederek eşin telefonunu dinlemek, kamera kaydına almak ya da yüz yüze konuşulanları kaydetmek suretiyle elde ettiği ses, fotoğraf ya da video kayıtları boşanma davasında delil o

Aldatma Delilleri Nelerdir

İçindekiler

Eşlerden birinin, diğer eşin aldatma fiilini ispatlamak amacı ile hareket ederek eşin telefonunu dinlemek, kamera kaydına almak ya da yüz yüze konuşulanları kaydetmek suretiyle elde ettiği ses, fotoğraf ya da video kayıtları boşanma davasında delil olarak kullanılabilmektedir. Ancak elde edilen seslerin, fotoğrafların ya da görüntülerin delil olarak kullanılabilmesi için kaydın aldatma olgusunu ispatlamak için yapılması gerekmektedir. Yapılan kayıtlar bu amacın dışında sistematik ve planlı fiiller sergilenerek elde edilmişse  boşanma davası sırasında delil olarak kullanılamamaktadır.  Buna örnek verecek olursak eşinin kendisini aldattığını öğrenen eşin arabanın iç kısmına bir dinleme cihazı koyarak eşinin üçüncü kişiler ile olan diyaloglarını ve görüntülerini kaydetmesi durumunda elde edilen ses ve görüntülerini aldatma sebebiyle açılan boşanma davasında delil olarak kullanılabilmektedir.

Eşinin cep telefonuna aldatma fiilini ispat amacından bağımsız olarak dinleme cihazı yerleştirerek aylarca dinleyen ve aldatma olgusunu da bu sebeple öğrenen kişinin elde etmiş olduğu ses kayıtları delil olarak kabul edilememektedir. Çünkü bu ses kaydı aldatma olgusunun ispatı için değil sistematik ve planlı bir davranış ile eşin özel hayatının izlenmesi amacı ile yapıldığından suç teşkil etmektedir.

Sistematik ve planlı bir şekilde aldatma fiilini ispat amacı dışında yapılan ses, fotoğraf ya da video kayıtları aşağıda sıralamış olduğumuz suçların meydana gelmesine sebep olmaktadır.

  • Konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması suçu
  • Haberleşmenin gizliliğini ihlal suçu
  • Özel hayatın gizliliği ihlal suçu

Her ne kadar eşiniz olursa olsun telefonunu gizli bir şekilde dinlemek, konum takibi yapmak gibi konular kişinin haklarını gasp ettiğiniz anlamına gelmektedir. Bu nedenle de bu gibi durumlarda ceza alma durumu görülebilmektedir.  Yargıtay uygulamasında göre aldatma olgusunun ispatı açısından bazı ilkeler kabul edilmektedir. Bu ilkeler;

  • Kadın ya da erkeğin yalnızken ortak konuta karşı cinsten birini alması zinanın varlığına işarettir. Bu durumunda zina ispatlanmış kabul edilmektedir.
  • Eşlerden birinin karşı cinsten biri ile birlikte düzenli bir şekilde telefonda görüşüyor olması zinanın varlığına işarettir.
  • Eşlerden biri evlilik dışında ilişkiye girmesi ve başka bir kişiden çocuk sahibi olması zina olgusunu ispatlamıştır.
İlgili Etiketler:
1