Türkiye’de Boşanma Davası Kaç Yıl Sürer | Mil Hukuk

Türkiye’de Boşanma Davası Kaç Yıl Sürer
  • Anasayfa
  • Türkiye’de Boşanma Davası Kaç Yıl Sürer

Türkiye’de Boşanma Davası Kaç Yıl Sürer

Türkiye’de çekişmeli boşanma davaları genel olarak 8 ay ila 18 ay arasında sonuçlanabilmektedir. Yani ortalama olarak bir boşanma davası 1,5 yıl..

Türkiye’de Boşanma Davası Kaç Yıl Sürer

Türkiye’de çekişmeli boşanma davaları genel olarak 8 ay ila 18 ay arasında sonuçlanabilmektedir. Yani ortalama olarak bir boşanma davası 1,5 yıl sürmektedir. Bu süre ilk derece mahkemesi olan aile mahkemesindeki boşanma davasının süresidir. Mahkemede davanın bitmesinin ardından tarafların başvuruda bulunması durumunda istinaf aşamasına geçilebilmektedir. İstinaf aşaması Bölge Adliye Mahkemelerinde yürütülmektedir ve yaklaşık olarak en az 1 sene sürmektedir. Boşanma davasının istinaf mahkemesinden 2 sene sonra dönmesi normaldir. Mahkemelerin iş yoğunluğuna bağlı olarak bu sürelerde değişiklikler görülebilmektedir.

Çekişmeli boşanma davası, dava dosyasında bulunan deliller, iddialar ve taleplerin incelenmesi gereken konular ve bilirkişi incelenmesinin gerekip gerekmediğine değişiklik görülebilmektedir. Genellikle 1,5 sene kadar süren bu dava ilk derece mahkemesinde görülmektedir. Çekişmeli boşanma davasının istinaf aşaması ise en az bir süre kadar sürmektedir. Bu duruma göre çekişmeli boşanma davalarının sonuçlanması yaklaşık olarak 2,5 sene kadar sürmektedir.

Boşanma davaları celse olarak değerlendirildiği zaman genellikle çekişmeli boşanma davaları 5-6 celse sürebilmektedir. Celse arası süreler genellikle 3-4 ay gibidir. Bu nedenle ortalama dava süresi 1,5 yıl olarak kabul edilmektedir. Ama bu sürelerin kesin doğru olduğunu söyleyemeyiz. Bazı boşanma davaları tek celsede de bitebilmektedir.

Boşanma Davası Nasıl Düşer

Boşanma davasının düşmesi tarafların davadan vazgeçmesi, feragat etmeleri ya da davacı tarafın davayı takip etmemesi durumunda düşebilmektedir. Davacının ya da davacı avukatının mazeret bildirmeden duruşmaya katılmaması durumunda eğer davalı taraf da davayı takip etmek istemez ise dava dosyasının işlemden kaldırılması söz konusu olabilmektedir. Eğer üç ay içerisinde dosya yenilenmezse çekişmeli boşanma davası düşmektedir.

Boşanma davasının düşmemesi için davanın takip edilmesi gerekmektedir. Boşanma davasını kazanabilmek için talep ve iddialarını süresinde ve usulüne uygun bir biçimde sunarak yeteri kadar net ve açık deliller ile destekleyen taraf davanın kazanan tarafı olacaktır. Çekişmeli boşanma davası avukatları bu hususlara dikkat ederek davayı takip etmesi sonucunda boşanma davası düşmeden sonuçlandırılabilir.

1