Çekişmeli Boşanma Davası Açılması ve Boşanma Avukatı

Çekişmeli Boşanma Davası Açılması ve Boşanma Avukatı

Çekişmeli Boşanma, yasal bir evliliği resmen sona erdirir. Evli çiftlerin boşanmak için anayasal veya yasal bir hakkı bulunmakla birlikte, devletler boşanmalara izin verir, çünkü bunu yapmak kamu politikasına en iyi şekilde hizmet eder.

Çekişmeli Boşanma Davası Açılması ve Boşanma Avukatı

Çekişmeli Boşanma Davası Açılması ve Boşanma Avukatı

Bir konuşma sırasında, bir dergide veya tv programında çekişmeli boşanma davası ile karşılaşanlar, bu kelimenin anlamını öğrenmek için google arama motorunu kullanıyor. çakişmeli boşanma davası nasıl açılır kelimesinin anlamı da bu kapsamda üzerinde durulması gerekenler arasında yer alıyor. Peki çekişmeli boşanma davası nedir çekişmeli boşanma davası nasıl açılır kelimesinin cevabı nedir? İşte çekişmeli boşanma davası nedir? Çekişmeli boşanma davası nasıl açılır? sorularının cevabını vermeye çalıştığımız makalemiz aşağıda yer almakta. 

Çekişmeli Boşanma Davası

Çekişmeli Boşanma, yasal bir evliliği resmen sona erdirir. Evli çiftlerin boşanmak için anayasal veya yasal bir hakkı bulunmakla birlikte, devletler boşanmalara izin verir, çünkü bunu yapmak kamu politikasına en iyi şekilde hizmet eder. Belirli bir boşanmanın kamu politikası çıkarlarına hizmet etmesini sağlamak için,  fiili ayrılıktan sonra eşlerin boşanma işlemlerini başlatmaları ve boşanma davaları ile haklarını aramaları son derece doğaldır. Türkiye'deki mahkemeler şu anda iki tür boşanmayı kabul etmektedir: anlaşmalı boşanma ve çekişmeli boşanma olarak bilinen boşanma. Boşanma elde etmek için mahkemeler, bir eşin suiistimalini veya haksızlığını gösteren bir tür kanıt gerektirir. Boşanma, yasal bir evliliğin yargısal olarak sona ermesidir. Boşanma, her iki tarafın statüsünün bekarlığa dönüşmesine neden olur. 

İnsanların boşanma, neleri içerdiği, boşanmaya nasıl devam edileceği vb. Bu nedenle, insanların boşanmayla karşı karşıya kaldıklarında en sık karşılaştıkları sorulardan bazılarını yanıtlamaya çalışacağım. Boşanma, evli kişiler arasında evlilik ilişkilerini sona erdirmek için yapılan yasal bir işlemdir. Evliliğin sona ermesi olarak ifade edilebilir ve temel olarak, eşlerden birinin ölümünden önce evliliği sona erdiren yasal işlemdir.

Boşanmanın amacı tarafların evliliğini sona erdirmektir. Bunun için taraflar ve mahkeme, reşit olmayan çocukların velayeti ve yerleştirilmesi ile tarafların mal ve borçlarının nasıl paylaşılacağına ilişkin konuların nasıl ele alınacağına karar vermelidir. Yasalar, her bir tarafın evlilik malının yarısına sahip olduğunu ve her bir tarafın evlilik borçlarının yarısından sorumlu olduğunu varsayar. Evlilik dışı mal, taraflardan biri tarafından miras alınacak veya taraflardan sadece birine üçüncü bir kişi tarafından verilecek ve ayrı tutulmuşsa, boşanmadan sonra o kişide kalacaktır.

Tarafların tüm malları aksi belirtilmedikçe evliliktir. Emekli maaşları, banka hesapları ve hisse senetleri ve tahviller gibi şeyler, taraflardan sadece biri adına tutulsa bile evlilik malıdır. Evliliğe getirilen mal, evliliğin uzunluğuna ve mülkün niteliğine bağlı olarak mahkeme, evlenmeden önce sahip olan tarafa geri verilmesine karar vermesine rağmen, yine de evliliktir. Mahkemeler her iki taraf için de adil olmaya çalışır ve her bir taraf mahkemeye ve karşı tarafa tüm varlık ve borçları tam olarak açıklamakla yükümlüdür.

Evliliğin uzunluğuna, tarafların yaş ve sağlık durumlarına ve tarafların gelir elde etme ve medeni yaşam standardını sürdürme yeteneklerine bağlı olarak mahkeme, eşlerden birinin diğerine ödenmesine hükmedebilir. Bu, nafakadan farklı bir sorudur. Nafaka, koşullara bağlı olarak süresiz olabilir. Eski eşlerden herhangi birinin durumunda önemli bir değişiklik olup olmadığı incelenebilir.

Çekişmeli Boşanma Avukatı

Boşanma avukatlığı önemli bir iştir ve boşanan çiftlerin başka bir gelecekleri olacaktır. Önemli olan bu geleceğe zararla başlamamak ve hakları tam anlamıyla korumaktır.

Avukatlar, boşanma davasında müvekkillerini mümkün olduğunca rahat ettirmeye çalışmalıdır, bu da aşağıdakileri gerektirebilir:

Müvekkilinin duygusal durumunu anlamalıdır; boşanma avukatı terapist değildir, ancak müvekkillerinin duygusal durumuna duyarlı olmalıdırlar.

Açıklayıcı olmalıdır; karmaşık hukuk teorileri, kanunlar ve içtihatlar yerine avukatlar süreci müvekkiline açıklamalıdır.

Aşırı hukuki dil kullanılmamalıdır; bazı müvekkiller için karmaşık yasal terminolojiyi anlamak zor olabilir ve bir avukatın bir toplantı sırasında söylediği her şeyi konsantre etmekte veya hatırlamakta zorluk çekebilir. Boşanma avukatının, toplantı sırasında tartışılan konuları içeren notlar veya notlar için müvekkiline yardımcı olması ve anlaşılır bir dil kullanması şarttır.

Aile hukuku sorunları duygusal olarak zorlayıcı olabilir. Hayatınızdaki böylesine önemli bir değişiklikle uğraşmak, özellikle boşanma dikkatli dikkat ve sağduyu gerektirdiğinden, sonraki adımlarınızı belirlemeyi imkansız hale getirebilir. 

Hayatta çok az olay bir ilişkinin, bir evliliğin ve bir ailenin dağılması kadar acı verir. Duygusal olarak, sevdiğiniz ve birlikte bir hayat kurmak için çalıştığınız ve süreceğine inandığınız birinden ayrılmak çok travmatik olabilir.

Ancak ilişkiler sona erdiğinde, duygularımıza yönelmek sorunlarımızın en küçüğüdür. Kanun, evliliğe bir dizi fayda da dahil olmak üzere özel yaptırımlar getirmektedir. Yasa ayrıca bir evliliğin sonuna kadar uzanır ve bu noktada birikmiş tüm faydaları çözmesi gerekir.

Herhangi bir ilişkinin kopması sizi genellikle hayatınızın oldukça savunmasız ve ölçüsüz bir noktasında bulur. Bu ilişkiyle ilgili her şey büyütülür ve yoğunlaşır. Bazen geleceğiniz hakkında sakin kararlar verme yeteneğine sahip olmak imkansız görünebilir. Daha da kötüsü, anın sıcağında karar vermek velayet, mülkiyet ve destek konusunda feci sonuçlara yol açabilir.

İki kişi ilişkilerini bitirmeyi seçtiğinde, bunu geçici veya kalıcı bir şekilde yapabilirler. Kalıcı yöntem, evliliğin sona ermesi veya boşanma, iki kişinin evliliklerinin onarılamaz bir şekilde bozulduğuna ve korunamayacağına inanması anlamına gelir. Geçici yöntem olan yasal ayrılık, iki kişinin ayrı yaşamak istemesi ancak evliliği kurtarma ihtimalinin devam etmesi anlamına gelir. Her iki durumda da velayet, mülkiyet ve destekle ilgili yasal konular aynı kalır ve çıkarlarınızı savunmak ve korumak için hızlı hareket etmelisiniz.

Hiç kimse bir evliliğe boşanmayla bitmesini beklemez ama ne yazık ki bazen böyle olur.

Ayrılmayı veya boşanmayı düşünüyorsanız, bunun hafife alınacak bir karar olmadığını anlamak önemlidir.

Dikkate alınması gereken pek çok şey vardır ve nitelikli bir boşanma avukatı tutmak, vereceğiniz en önemli kararlardan biridir.

Boşanmaya karışan çocuklar varsa, velayet ve destek önemli sorunlar olabilir. İyi bir boşanma avukatı, çocuk velayeti düzenlemesinin çocuğun yüksek yararına olmasını ve nafaka ödemelerinin adil olmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Birçok boşanmada en büyük varlık aile evidir. Diğer varlıklar emeklilik tasarruflarını, yatırımları ve araçları içerebilir. Deneyimli bir boşanma avukatı, bu varlıkların iki eş arasında adil bir şekilde bölünmesini sağlamaya yardımcı olabilir.

Bazı boşanmalarda eşlerden birinin diğerine nafaka (eş desteği de denir) ödemesi istenebilir. Nafakanın miktarını ve süresini belirlemek zor olabilir, ancak deneyimli bir boşanma avukatı, duruma göre yasal haklarınızı ve yasal yükümlülüklerinizi açıklayacaktır.

Boşanırken düşünülmesi gereken pek çok şey vardır: çocuklar, nafaka, mal paylaşımı ve daha fazlası. Bu, çok fazla duygusal sıkıntıya neden olabilir. Boşanma avukatınız, tüm bunlar ve daha fazlası için size yardımcı olabilir.

Boşanırken göz önünde bulundurulması gereken en önemli şeylerden biri, çocuklarınıza ne olacağıdır. Küçük çocuklarınız varsa, muhtemelen çocuklarınızın her bir ebeveynle nasıl zaman geçireceğini ve finansal düzenlemelerin ne olacağını ana hatlarıyla belirten bir ebeveynlik planı hazırlamanız gerekecektir.

Boşanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli konu da mal varlığınızın nasıl bölüneceğidir. Siz ve eşiniz muhtemelen eviniz, tasarruf hesaplarınız, emeklilik hesaplarınız ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok varlığa sahipsiniz. Kimin ne alacağı konusunda bir anlaşmaya varamazsanız boşanma davasının kesinleşmesinden sonra devam edecek olan mal paylaşımı davası da açmanız gerekebilir.

Çekişmeli Boşanma Davasında Püf Noktalar Nelerdir?

Evlilikler bolca duyguyla başlar, bazen öyle de biter. Bu olduğunda sakin bir kafa tutmak gerçekten kolay değil. Türkiye'de boşandıktan sonra mümkün olan en kısa sürede kendi kaderini tayin hakkıyla geleceğe tekrar bakabilmeniz için iyi bilgilendirilmiş olmanız önemlidir. Bu şekilde, finansal olarak da dahil olmak üzere bağımsız olarak doğru kararları verebilirsiniz.

Boşanma sürecinin uzunluğu tamamen eşlerin davranışlarına bağlıdır. Karşılıklı anlaşmaya varılmış bir ayrılıksa, süreç çok kısa olacaktır. Bu durumda, velayet, nafaka, mal varlığı ve emeklilik fonu dahil olmak üzere boşanmanın tüm koşullarını kabul etmiş olursunuz. 

Çatışma potansiyeli yüksek olan "çekişmeli boşanmalar" olan tek taraflı boşanmalar, birkaç yıl sürebilir. 

Anlaşmalı boşanmada ise, eşler müştereken boşanma talebinde bulunurlar ve gerekli belgelerle (varsa çocuklarla ilgili müşterek sonuçları da dahil olmak üzere) boşanmanın sonuçları hakkında kapsamlı bir anlaşma sunarlar. Hakim, yalnızca anlaşmanın adil ve varsa çocukların refahı ile uyumlu olup olmadığını kontrol edecektir. Anlaşma belirtilen kriterlere uygunsa, hakim boşanma kararı ile anlaşmayı onaylayacaktır. Eşler müştereken boşanma talebinde bulunurlar, tam olarak anlaştıkları unsurları sunarlar ve anlaşamadıkları konularda mahkemeden karar vermelerini isterler. Çift, ayrılmaya özgürce rıza göstermiş olmalıdır. Çocuklarla ilgili olarak, her iki ebeveyn de onlara karşı küresel koruma görevlerine saygı göstermelidir. Durumlarına ilişkin herhangi bir karar (yani velayet veya nafaka), Mahkeme tarafından, refahlarının genel bir değerlendirmesine dayalı olarak dikkatle alınacaktır.
Prensip olarak evlilik, eşlerin genellikle müşterek hane olarak adlandırılan aynı çatı altında yaşamasına yol açar.

Bu nedenle, boşanma durumunda evlilik konutu ile ilgili cevaplanması gereken hukuki soru, hangi eşin kalabileceği ve hangi eşin taşınması gerektiğidir. Nitekim eşler bu hususta anlaşamazlarsa, müşterek haneni bunlardan birine tahsis edecek olan hâkimdir.

Ancak hâkim bunu yapabilmek için eşler arasındaki mülkiyet haklarını veya potansiyel sözleşme ilişkilerini doğrudan dikkate almaz.

Örneğin, koca, müşterek hanenin yasal sahibi ise ve eşler ayrılmaya karar verirlerse, hakim kocanın mülkiyet haklarına bağlı değildir ve en azından ayrılma süresi boyunca evden taşınmasını emredebilir. boşanma ile ilgili nihai karara kadar.

Müşterek hanenin hangi eşe tahsis edileceğini belirlemek için yargıç, Yargıtayın uzun yıllar içtihatlarıyla geliştirilen kriterleri de dikkate alacaktır.

Bu kriterlerin hakim tarafından incelenmesi gereken yönergeleri temsil ettiği vurgulanmalıdır. Bununla birlikte, hakim durumu her zaman davanın tüm özel koşullarına göre değerlendirecek ve özellikle çocuklar söz konusu olduğunda tüm farklı menfaatleri dengede tutacaktır.

Müşterek hanenin kendisine atfedildiği eşin, ayrılması gereken eşin yerine yasal sahibi veya tek kiracısı olmadığını da belirtmek önemlidir. Evde kalan eş, yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır ve diğer eşe borçludur.

Boşanma veya ayrılığın hayatınızı değiştirecek bir dönem olduğunu biliyoruz, bu nedenle hassas, uzman tavsiyesi ile işlerin yasal tarafını sizin için yöneteceğiz.

Uzman boşanma avukatları ekibimiz, mümkünse çocuklarınızın refahına öncelik vererek ve mali konularda size tavsiyelerde bulunarak, süreçle başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Yüksek net değere sahip bireyleri içeren karmaşık ve yüksek değerli meseleleri olan boşanmaları ele alma konusunda deneyimliyiz.

Mümkün olan her yerde, partnerinizle sorunları yapıcı bir şekilde çözmeyi, çatışmadan kaçınmayı ve sizin ve bir bütün olarak aileniz için ileriye dönük en iyi yolu bulmayı amaçlıyoruz.

Boşanma avukatlarının, ayrılan çiftlere ilişkilerin bozulmasını en olumlu şekilde yönetmelerine yardımcı olan bir kuruluşun üyeleriyiz.

Boşanmayı düşünüyorsanız, karşılaşabileceğiniz belirsizliğin ve endişenin farkındayız ve ilerlemenin en iyi yolunu belirlemenize yardımcı olabiliriz. 

Boşanma Davasında Arabuluculuk

Henüz ülkemizde boşanma davalarında arabuluculuk zorunlu hale gelmese de anlaşmalı boşanma mantığı ile arabuluculuğun işletildiğini söylemek hiç zor olmasa gerek. Arabuluculuk, ister çocuklarla ilgili olsun, ister mali konularda, isterse de ailelerin dağılmasından kaynaklanan tüm konularda tarafların bir anlaşmaya varmalarını sağlayan bir süreçtir. Arabuluculuk, özellikle çatışmayı azaltmada ve dostane çözümler bulmada size ve ailenize fayda sağlayacak şekilde yardımcı olabilir. Sürecin amacı, sizin ve ailenizin minimum stres veya çatışma ile ilerlemenizi sağlayan daha uzun süreli, düşünülmüş çözümlere ulaşmanıza yardımcı olmaktır. Arabuluculuk, maliyetli yasal yazışmalar ve müzakereler yerine her iki ebeveynin birlikte çözümleri keşfetmesini gerektirdiğinden duygusal olarak daha hassas olabilir. 

Boşanma davası ve boşanma avukatı hakkında ayrıntılı bilgi için boşanma avukatı ankara başlıklı makalemizi de okuyabilirsiniz.