Askeri Ceza Hukuku Nedir

Askeri Ceza Hukuku Nedir

Askeri Ceza Hukuku, askerlik statüsünde görevini yapan eden kamu personelleri için geçerli olan hukuki daldır. Açıklandığı gibi belirli statüdeki şahıslar veya durumlar için özel kanunlar uygulanmıştır. Askeri Ceza Kanununun da belirttiği statü Türk

Askeri Ceza Hukuku Nedir

Askeri Ceza Hukuku, askerlik statüsünde görevini yapan eden kamu personelleri için geçerli olan hukuki daldır. Açıklandığı gibi belirli statüdeki şahıslar veya durumlar için özel kanunlar uygulanmıştır. Askeri Ceza Kanununun da belirttiği statü Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde askeri personel olarak görev icra etmektedir.

Askeri Ceza Hukukunun başlıca kaynağı 1632 Sayılı Askeri Ceza Kanunudur. Bu kanun göz önüne alınarak askeri personele yalnızca askerlik mesleğinden dolayı işlediği suçlara ilişkin bir ceza uygulamaktadır. Askerlik mesleği ile alakası ve ilgisi olmayan bir durumda suç işleyen bir askeri personel, Türk Ceza Hukukuna göre cezalandırılmalıdır.

Askeri şahıslar; Astsubaylar, Mareşalden asteğmene kadar subaylar, Millî Savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kadro ve kuruluşunda çalışan sivil personel, uzman erbaş, uzman jandarma, sözleşmeli erbaş ve er, erbaş ve erler ile askeri talebelerdir.

Askeri Ceza Avukatı

Ceza Hukuku temel hak ve özgürlüklerin büyük önem taşıdığı bir alandır. Uygulanan yaptırım, birey özgürlüğüne direkt müdahale etmekte olduğundan hakkında işlem bulunan şahıs ya da şahıs yakınlarının bu konuda uzman birine danışmasını gerektirmektedir.

Avukat, mahkemeler başta olmak üzere tüm devlet kurumları ve tahkimler karşısında müvekkilinin haklarını savunmakla sorumludur. Kişi suçlu görüldüğü takdirde, bu suç iddiasını etkisiz hale getirmek amacıyla da avukatlar devreye girer. Avukatlık mesleğini yürüten kişinin alanında uzmanlaşmış olması, yaptığı işi hakkaniyete daha uygun hale getirmektedir.

Müvekkilini en iyi şekilde savunması bakımından tecrübeli olmak büyük önem arz eder. Askeri Ceza Hukuku gibi şahıs hak ve özgürlüğünü direkt etkileyen konularda ise alanında uzman bir askeri ceza avukatına danışmak daha büyük önem arz etmektedir.

Askeri Ceza Mahkemeleri

Bir askeri personelin işlediği suçtan ötürü yargılaması Asliye Ceza ve Ağır Ceza Mahkemelerinde yapılmaktadır. 2017 Anayasa Değişikliği ile Askeri Mahkemeler kapatılarak bu mahkemelerin görevleri ilgili Asliye Ceza ve Ağır Ceza Mahkemelerine devredilmektedir.

1